Aktori dhe regjisori Genc Fuga!

0
1475

Kujtese: 24 maj, lindi aktori dhe regjisori Genc Fuga

U lind ne Vlore me 24 maj 1971.
I perket gjenerates se re te aktoreve/regjisoreve mbas 90-tes.

Ne vitin 1993, diplomohet ne Akademine e Arteve per regjizure.
Ka intepretuar disa role ne skenen e Teatrit Kombetar si ne “Papirus `94”; Fani “Neser me mire se pasneser”; Rudolfo tek “Cilindri”; Pavllo tek “Dadot” ; “Shkallet”; “Nate pa hene”; “Te gjithe me huqe” etj sebashku dhe perkrah me aktore te Teatrit Kombetar.

Ka marre pjese duke interpretuar edhe ne disa telekomedi ku me e spikatura eshte “Tifozet” (2004) , por edhe ne telenovelen “Tingulli i heshtjes” te vitit 2010 transmetuar nga “Vizion +”.

Genc Fuga eshte pedagog ne Akademine e Arteve. Aktualisht eshte i martuar me aktoren Eni Jani ish studente e tij kur Genci si pedagog bente “Fjala artistike”;
_______________
Kinematografia Shqiptare  ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here