Aktorja Merita Zoto, “Irena e Sander Mafishes”!

0
2348

Merita Zoto
Aktore e Teatrit Popullor (T.K) 

Lindi ne Tirane me 30 maj 1958. Ka kryer studimet e larta ne ILA ne degen e drames ne vitin 1985. Po kete vit, behet pjese e Teatrit Popullor (sot TK) ne skenen e te cilit ka interpretuar rreth 20 role. Sigurisht suksesi me i madh i saj si aktore eshte interpretimi ne rolin e Irenes tek komedia “Pallati 176”, roli me i arrir nga vete ajo.

Per aktoren Merita Zoto mund te permenden edhe role te tjera po ne teater, si psh Kristina tek “Jeta e tjetrit”; Partizania Liria tek drama “Hije te nates”, Loreta tek “Raimonda”; Gruaja e Stresit ne “Kush e solli Doruntinen”; Sajdeja tek “Besa”; Xhulia ne “Dy zoterinj nga Verona; Korina ne “Loja e pushimeve”; Antonovna tek “Inspektori”; “Dhelpra dhe rrushte”; “Ne katin e dyte eshte parajsa” etj.

Ka interpretuar edhe ne filmin televiziv “Zambaket e bardhe” – 1983 dhe “Dhe vjen nje dite” – 1985.

  
  
  
  
______________
Publikuar me pare ne Facebook – Kinematografia Shqiptare, maj 2016 dhe rishikuar ne vitet vijues / Referenca: “60 vjet Teatri Kombetar” 1945-2005 / Faqe 114 .

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here