ALFRED HITCHCOCK (1899-1980) | (VIDEO) “PERBINDESHI I FRIKESUAR”

0
688

Alfred Hitchcock (1899-1980) eshte “perbindesh” i kinemase ne gjinine suspense .

VIDEO – INTERVISTE ME “PERBINDESHIN”

Veshtire te kete ndonje ne bote qe nuk e njeh rregjisorin e permasave boterore apo qe nuk ka pare qofte edhe nje episod te vetem nga krijimtaria e tij ne kinema.
Te shkruash biografine e tij duhet jo vetëm nje kohe e tërë ne dispozicion por libra , dokumentare, intervista etj per ta paraqitur ate te plote dhe duke i dhënë atij vendin me te nderuar ne kinemane boterore.

ALFRED JOESPH HITCHCOCK
Ishte djali i lindur nga çifti i lumtur i William Hitchcocku-t, nje shites frutash dhe gruas se tij Emma Jane Whelan.
Alfred eshte rritur si një katolik Roman, me rregulla te rrepta të ndjekura ne kollegjin “Saint Ignatius” , një shkollë qe drejtohej nga jezuitët, dhe ku ai studjoj Inxhinieri e Lundrim dhe ku aty Hitch fitoj shumë nga një edukim i tille .
Baba i i Alfred ka vdekur me 1914 kur ai ishte vetëm 14 vjec

Ka qene rreth vitit 1920 kur Hitch, eshte bashkuar me industrine e filmit. Por puna e tij e parë jashtë biznesit te familjes u bë e mundur në vitin 1915 si një hartues preventivesh , designer për kompanine “Telegraph Henley” edhe “Cable” . Duhet permendur qe atehere se ai ka qene nje artist i talentuar . Interesin e tij në filmat e filloi rreth kësaj kohe, shpesh duke vizituar kinematë dhe lexuar revista amerikane ne tregun britanik.

Në vitin 1920, Hitch ka mësuar se ato te “Lasky” kishin hapur një studio në Londër dhe arriti të sigurojë një punë si një projektues, hartues i titujve. Ai cakton tituj për të gjitha filmat e bëre në studio për dy vitet e ardhshme. Në vitin 1923, shfrytezoi shansin e tij të kur rregjizori i filmit “Allways tell your Wife (1923)” u be i sëmurë dhe Hitch eshte ngarkuar te përfundoj filmin.

Te impresionuar nga puna ne studio shefat e stafit drejtues i dhane detyrën atij të parë të rregjizorit ne filmin “Number 13” (1922), megjithatë, para se të mund ta përfundojë filmi, studio ka mbyllur operacionin e saj britanik.

Me vone Alfred u punësua nga Michael Balcon për të punuar si një rregjizor asistent për kompaninë të njohur si “Gainsborough Pictures”. Në realitet, Hitch bëri më shumë se kjo – duke punuar si një shkrimtar, projektuesi titujsh dhe drejtor arti. Pas disa filmash për kompaninë, Hitch i jepet mundësia per te rregjizuar një bashke-produksion britaniko / gjermane te quajtur “Garden Pleasure” (1925). Tashti karriera si rregjizor i Hitchcock me në fund filloi.

Aftesia dhe fati i tij do ta bej Hitchcock kineastin më te njohur gjerësisht dhe me ndikim në historinë e kinemasë botërore me një trupe të rëndësishme të punës qe u shtri ne nje hark kohor prej 50 vjetesh.

Hitchcock bëri filmin e tij të parë “trademark”, “The Lodger” (1927). Në të njëjtin vit, me 2 Dhjetor , ai martohet me Alma Reville. Ata kishin një fëmijë, Patricia qe u lind më 7 korrik 1928.

Suksesi i tij pasoi, kur ai bëri një numër filmash në Britani , të tilla si “The Lady Vanishes” (1938) dhe “Jamaika Inn” (1939), disa prej të cilave kane fituar dhe i kane dhene atij famë në SHBA. Në vitin 1940, familja u vendos në Hollywood. David O. Selznick_, një producent amerikan në atë kohë, e ka punësuar atë si rregjizor ne pershtajen e nje krijimi te “Maurier Daphne du ‘(av)’ s ne filmin “Rebecca” (1940).

Ka qene pikerisht mbas perfundimit te filmit “Sabotator” (1942) kur fama e tij si një rregjizor u rrit, nderkohe qe shume kompani filmash filluan t’i referohen filmave të tij si “Psycho” (1960), “Family Complot” (1976), “Frenzy”(1972) te gjithe te prodhimit te tij .
Gjatë gjirimit te “Frenzy” (1972), Alma Hitchcock gruaja e tij pësoi një goditje paralizuese që e bëri atë të paaftë krejtesisht për të ecur.

Më 7 mars 1979, Hitchcock ka marre cmimin “AFI Life Achievement” ku ai u shpreh duke thene te fameshmet: “ : “Ju lutem te marr leje për të përmendur vetëm katër njerëz me rendesi ne filmat , të cilët me kanë dhënë mua dashurinë më të madhe, vlerësimin, inkurajim, dhe bashkëpunim të vazhdueshëm. I pari nga te katertit është një redaktor , i dyti është një skenarist, e treta eshte nena e vajzes time Pat (gruaja) , dhe personi i katert si një kuzhinier qe ka kryer “mrekullira “në kuzhinë eshte Alma Reville”.
Duhet theksuar qe ne këtë kohë, ai ishte mjaft i sëmurë me angine dhe veshkat e tij kishin filluar ta leshonin.

Hitch ka filluar të shkruaj një skenar me Lehman Ernest te quajtur “Short Night”, por ai eshte detyruar ta perjashtoje Lehman dhe te punesoi të riun, shkrimtarin tjeter David Freeman të rishkruajë skenarin. Për shkak të shëndetit te Hitchcock filmi ne fakt nuk u be asnjehere , por Freeman ka publikuar skenarin pas vdekjes së Alfred-it.
Në fund të vitit 1979, Hitchcock e emruan, duke e bërë atë “Sir” Alfred Hitchcock. Shume emra aktoresh me fame boterore ka luajtur role ne filmat e tij : Carry Grant, James Stewart, Ingrid Bergman, Kim Novak, Bete Miller, apo bjondet “e tij te preferuara” Anny Ondra, Madeleine Carroll, Joan Fontaine, Grace Kelly, Eva Marie Saint, Vera Miles, Janet Leigh and Tippi Hedren.

Në 29 prill 1980, 09:17, ai vdiq në mënyrë paqësore në gjume (vuante nga veshkat). Funerali i tij u mbajt në “Good Shepherd” ne “Beverly Hills”. “Father” Pastori Thomas Sullivan ka drejtuar shërbimin me mbi 600 njerëz te cilet morën pjesë , në mesin e tyre ishin Mel Brooks, Louis Jourdan, Karl Malden, Tippi Hedren, Janet Leigh dhe François Truffaut.

KURIOZITETE RRETH FIGURES SE HITCHCOCK
1 – Sipas shumë njerëzve që e njihnin Hitchcock-un, thuhet se ai nuk mund të shikonte madje as gruan e tij, Alma Reville, ndërsa ajo ishte shtatzënë. (ketu persa i perket aftesise per te qene trim, ndaj dhe imagjinata e tij ka prodhuar skena dhe momente thriller , frike dhe ankthi)

Ai një herë kishte veshur nje kostum ne nje feste karnavalesh por qe e flaku ate menjehere. Filmimi i kësaj është mbajtur në zyrën e tij, por pas vdekjes së tij, zyra u pastrua dhe pamjet nuk u gjeten askund. Nuk dihet nëse pamjet ende ekzistojne.
Sipas Hitchcock vetë, ai ishte e i detyruar të qëndrojë prane këmbeve te krevatit te nënës së tij, duke i “raportuar” asaj me hollesi se cfare kishte te ngjare cdo dite me ate .

2 – Hitch ka lindur nje dite perpara asaj te gruas se ti Alma Reville.

3 – Ishte një mik i ngushtë i Albert R. Brokolit , i njohur si prodhues i James Bond – ekskluzivisht si 007. Ne nje skene ne filmin “North by Northwest (1959) te vete Hitchcocck-ut pikerisht ajo skena e elikopterit , eshte ndikuar nga filmi i Brokolit “From Russia with Love” (1963)

4 – Ai shfaqet në një pullë postare Amerikane (32 qindarkash) , si “legjendat e Hollivudit” seri, që vu ne qarkullim me 8/3/98 në Los Angeles, Kaliforni.

5 – Kur ishte akoma femije , Alfred Hitchcock u dërgua në stacionin e policisë lokale simbas nje leter e shkruar nga babai i tij. Rreshteri , zyrtari i policise i ka lexuar letrën dhe menjëherë e mbydh djalin ne nje dhome vetem për dhjetë minuta. Pas kësaj, rreshteri e lejon djaloshin Hitch te lire te shkoje, duke i shpjeguar: “Kjo është ajo që ndodh me njerëzit që bëjnë gjëra të këqija.” Hitchcock qe nga ajo dite kishte një frikë te merrshme nga policia . Ai gjithashtu përmendi këtë fobi si arsye se ai kurrë nuk kishte mësuar për të ngare makinen si një person i cili nuk di te nis makinë nuk mund të ndalohet ne kundravajtje , ose per ti marre atij patenten ku ti jepet edhe gjobe. Ai e ka permendur kete arsye edhe ne disa skena te filmave te tij si “ Njeriu i gabuar”

6 – Më 29 prill 1974, Shoqata e Filmit Linkoln Center në Nju Jork ka sponsorizuar një homazh Gala` të Alfred Hitchcock dhe kontributit te tij në kinema. Tre orë fragmente filmike u treguan atë natë. François Truffaut i cili kishte botuar një libër të intervistave me Hitchcock disa vjet më parë, ishte aty atë natë të paraqesi “dy sekuenca të shkëlqyer: përplasjen e simboleve në versionin e dytë të “The Man Who knew Too Much (1956), dhe sulmin me aeroplan mbi Gary Grant, në “North By Northwest (1959). ”
Pas “Gala-s”, Truffaut ka reflektuar sërish në atë që e bene Hitchcock te vetem , per tu dalluar nga te tjeret, dhe arriti në përfundimin: “Është e pamundur të mos shohim se si skenat e dashurie ishin filmuar si skena vrasje, dhe skenat e vrasjes si skena të dashurisë … Kjo ka ndodhur për mua se në kinemane e Hitchcock-ut për të bërë dashuri … dhe per të vdekuri janë një dhe e njëjta gje. “.

7 – Ai kurrë nuk fitoi një Oskar ne konkurrimin si rregjizori me i mire, edhe pse ai u nderua me Çmimin “Thalberg Irving Memorial” në 1967 ne Oscars.

8 – Vajza e tij, Patricia Hitchcock, u shfaq në disa nga filmat e tij: “Stage Fright” (1950), Strangers on the Train” (1951) dhe “Psycho” (1960)

9 – Në listën “Nderit” per vitin 1980 (vetëm disa muaj para vdekjes së tij), ai u emërua Qytetar Nderi Amerikan dhe “Knight Commander” i perandorise Britanike.

10 – Vizitoi per here te pare Hollivudin nga fundi i viteve `30 por u hodh poshtë pothuajse nga të gjitha studiot e mëdha të kinematografisë, sepse ata mendonin se ai nuk mund të bëjë , nuk ishte ne gjendje te prodhoje një te stilit Hollivudian. Atij ju ofrua në fund një kontratë shtatë-vjeçare i rekomanduar nga prodhuesi Selznick David O.. i cili nga ana e tij, kishte menduar të beje një film në lidhje me Titanikun, por Selznick braktise projektin sepse “nuk mund të gjejë një anije te fundoset.” Dhe ne vend te ketij projekti Selznick ka caktuar Hitch të rregjizoje “ Rebecca (1940), ku fitoi Oskarin si mi më i miri persa i perket Fotos..

11 – Zakonisht sapo mbaronte nje filxhan, kafen ose çajin, ndërsa xhironte në grup, ai shpesh e kalonte filxhanin dhe pjaten mbi shpatullën e tij, mbasi bente “ne gezime” duke e lënë filxhanin të bien (ose te thyhet) kudo që mund.te ishte.

12 – Ka qene idhulli i regjisorit William Girdler- së. Girdler bëri filmat “Day of the Animals” (1977) ku mori shume elemente nga filmi i Hutch “Birds” (1963).

13 – Ai mbajti fjalimin me te shkurter ne historine e “Oscar” kur pranoi Çmimin Thalberg Irving Memorial në 1967 ,ai thjesht tha: “Faleminderit.”

14 – “Destiny (1921) nga Fritz Lang ishte filmi deklaruar prej tij si me i preferuar.

15 – Dyshohet se refuzoi nderin britanik të C.B.E. (Komandant i Urdhrit të Perandorisë Britanike) në 1962.

16 – Mbasi fitoi çmimin “Lifetime Achievement”në vitin 1979, me shaka u thote shokeve se ai duhet të behet gati të vdesë së shpejti. Dhe vdiq një vit më vonë.

17 – U votua Rregjizori më i madh i të gjitha kohërave nga “Entertainment Weekly”. Lista e të njëjtës revistë nga 100 Filmat më të mëdhenj të të gjitha kohërave duke përfshirë filmat e Hitchcock 4 here , me teper se ndonjë rregjiazor tjetër. Në listën e tij ishin “Psycho”(1960) (# 11), Vertigo (1958) (# 19), North by Northwest (1959) (# 44) dhe Notorious (1946) (# 66).

18 – Peshen e tij trupore me te rende e ka patur ne vitin 1930 kur ai peshonte mbi 300 paund. Edhe pse gjithmonë mbipeshë, ai ka bere nje kure diete dhe ka humbur një sasi të konsiderueshme të peshës në fillim të viteve 1950, ne disa foto rreth ketyre viteve duket cuditërisht i dobet. Pesha e tij ka vazhduar të luhatet gjatë gjithë jetës së tij.

19 – Ka përkrahur “West Ham United Football Club” – u ka thene kolegëve në Hollywood që ai duhej te abonohej ne gazetat sportive angleze në mënyrë që të mbaje nje dijeni gjithnje ecurine e skuadres “se tij”.

20 – Shume rregjizore si Steven Spielberg, Brian De Palma, John Carpenter, Sam Raimi, M. Night Shyamalan, Martin Scorsese, George A. Romero, Peter Bogdanovich, Dario Argento, William Friedkin, David Cronenberg, dhe Quentin Tarantino e kanë quajtur atë si një ndikim i tyre.

21 – Ai ishte famekeq me grupin e tij dhe me aktoret për shakat praktike. Ndërsa disa qeshnin per të tilla skena ku papritmas shfaqej i veshur me një fustan, te tjere frikesoheshin me teper nga lojart e tij . Menjehere sapo merte vesht lidhur me nje Fobi te ndokujt të tilla si minj ose merimangat, ai u dërgonte atyre një kuti plot me keto..

22 – Renditet # 2 në Perandorinë (UK) Revista e “TheGreatest Directors Ever!” në vitin 2005.

23 – Ai u be teper i zemeruar kur Brian De Palma ka vendosur të beje “Obsession” (1976), sepse ai mendonte se ishte një xhirim virtual perseritje e filmit te tij “Vertigo (1958). Ironikisht, De Palma ka ndaluar te beje filma me teme mister / thriller / aventure pas vdekjes së Hitchcock-së në vitin 1980, me përjashtim të mundshëm të Body Double (1984)

24 – Edhe pse disa prej publikut te filmave te tij e njihnin ate ne të vërtetë fama e tij mori hov pas 1955. Kjo ishte kur filloj shfaqja “Alfred Hitchcock Presents” (1955). Kur shfaqja u transmetua, javë pas jave ajo i dha atij një ekspozim më të madh në sytë e publikut. Ai gjithashtu u bë mjaft i pasur nga emisioni kur u vendos “On the Air” njëkohësisht në SHBA dhe jashtë.

25 – Për “Psycho” (1960). Fitimet e tij personale nga filmi kane tejkaluar shifren e 15 milionë dollarëve.

26 – Eshte natyralizuar si qytetar amerikan në 1956.

27 – Përveç frikës qe ka patur nga Policia, Hitchcock ka patur nje fobi tjeter : Vezet !!!.

28 – Ne edicionin e 5-të e 1001 Filma “You Must See Before You Die” ( Filma qe duhet te shikohen para se te vdesesh) redaktuar nga Steven Jay Schneider, Hitchcock është rregjizorii më i përfaqësuar, me 18 filma. Të përfshira janë “Blackmail” (1929), The 39 steps” (1935), Sabotage (1936), Rebecca (1940), “Shadows of a Doubt” (1943), “Spellbound” (1945), Notorious (1946), “The Rope” (1948), “Strangers on the Train” (1951), “Rear Window” (1954), “The Man Who knew Too Much (1956) “Wrong Man” (1956), Vertigo (1958), North by Northwest (1959), Psycho (1960), The Birds ( 1963), Marni (1964) dhe “Frenzy” (1972).

Theniet e tij te fameshme perpara shfaqjeve te “The Hitchocock Hour Presents ”mbahen mend per sensin e humorit, apo te tjera si keto ( disa nga me te mirat) :

1 – Gjatesia e nje filmi duhet te jete e lidhur direkt me kohzgjatjen dhe durimin e fshikezes se njeriut !!!

2 – Gjithmone audienca duhet te vuaje sa me shume qe te jete e mundur

3 – Disa Filma jane si “feta” te jetes ndersa filmat e mi jane si “feta” te Kekut”

4 – Kenaqem kur “luaj” me audiencen sikur luaj ne piano

5 – Eshte vetem nje film…mbas perfundimit te cilit ne paguhemi rende

6 – Në filmat artistikë drejtori është Perëndia; në filmat dokumentarë
Perëndia është drejtori.

7 – Bjondet ne filma jane viktimat më të mira. Ata janë si bora e virgjër që tregon deri gjurmët përgjakshme.

8 – Frikesohem shpejt nga keto gjera: 1: fëmijët e vegjël, 2, policë:: 3 vendet e larta, 4: Filmi im i ardhshëm që nuk do të jetë aq i mirë i fundit.

9 – Kur një aktor vjen tek unë dhe dëshiron të diskutojë karakterin e tij, unë i them, “Kjo është në dorëshkrim”. Nëse ai thotë, “Por çfarë është motivimi im?”, Unë i them, “paga qe merr / fiton”

10 – Të gjitha skenat e dashuris te filluara në shesh-xhirime janë vazhduar në dhomën e zhveshjes.

11 – Me pelqejne historite me shume psikologji

12 – Karikaturistet per filmat vizatimore kane grupin me te mire te aktoreve, Ne qofte se nuk pelqejne aktorin e fshijne ate me gomen e lapsit

Kinematografia Shqiptare (P. B) Janar 2013!
Photos google courtesy! Please let us know before you report any of copyright photos. We`ll take it off right away! Thank You!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here