(Dita 2) FIS-Kampionati Botëror i Skive Alpin | Kortina 2021!

0
614

Dita e dyte, 13 shkurt
Gara: Zbritja e lire per femra
Kushtet klimaterike: Kohe me diell dhe qiell te paster
Temperatura, ne start: -8°C ; ne finish -9°C
Kondicioni i pistes: bore e ngjeshur dhe optimal per garen .
Skiatoret pjesemarres: 31
Ora e fillimit te gares: 11;00 AM

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Skiatoret zvicerjane vazhdojne marshin triumfal ne Kortina, duke fituar sot edhe dy medalje te tjera fale suksesit te Corinne Suter dhe Lara Gut-Behrami, (ari dhe bronxi)
Sot ishte dita e Suter te ndricoje me medaljen e arte te fituar, ne garen e “Downhill” – zbritjes se lire, ashtu sic beri te enjten ne “Super G” me ate te argjenden te vendosur rreth qafes.

Gut-Behrami zbriti me vone mbas gjashtë garueseve dhe dukej e gatshme për të kërkuar medaljen e saj të dytë të artë, por dicka nuk shkoi mire nga fundi i dishezes se saj dhe humbi ne kohë duke përfunduar (0.37 sekonda pas Suter), ne vendin e tretë.

Ndarja e dy yjeve zviceranë të shpejtësisë ishte një surprizë qe e beri gjermania Kira Weidl, vetem 0.20 sekonda larg ritmit fitues. Sidoqofte ishte medalja e parë e Kampionatit Botëror për Weidl, e cila deri më sot kishte hipur ne podium vetëm dy herë në karrierën e saj të re në Kupën e Botës, dy vendet e treta, që erdhen më 2019.


Pas ditëve të vështira të motit në fillim të javës, sot Kortina dha një ditë ëndrrash për garen e zbritjes se lire te femrave. Qiejt blu e pa re dhe temperaturat e ftohta ne minus përshëndetën vendin si një nga pistat më piktoreske në botë, ku atletet skiatore patën një shans për të shkëlqyer me të vërtetë për garën e sotme te shpejtesise ne Kampionatin Botëror.
Falë shfrytëzimeve të Gut-Behrami dhe Suter, Zvicra mban një epërsi në numrin e përgjithshëm të medaljeve me katër gjithsej.

Ja dhe disa foto nga gara e shpejtesise:

 
Follow us: 
Facebook : https://www.facebook.com/VizionSportiv
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti 
Blog:  https://pierosportvision.blogspot.com/

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts sent to your email.