(Dita 4) FIS – Kampionati Botëror i Skive Alpin | Kortina 2021!

0
571

#VizionSportiv / Ora e Kampioneve
REPORT
Ne programin e sotem ishin garat e kombinuara (Super-G + Sllallom) si per femrat, qe garuan te parat, ashtu edhe per meshkuj. Duhet thene se edhe sot ky sport dhuroi caste ekzaltuese dhe momente emocionuese ne te dyja keto gara.

Dita e katert, 15 shkurt
Gara: Kombinata per femra (Super G + Sllallom)
Kushtet klimaterike: Kohe me diell dhe qiell i paster.
Temperatura ne piken e startit (Super G) : -12°C , ne finish -12°C
Temperatura ne piken e startit (Slalom): -4°C , ne finish -3°C
Kondicioni i pistes: bore e ngjeshur dhe optimal per garen .
Skiatoret pjesemarres: 34
Ora e fillimit te gares:

Mikaela Shiffrin sot tregoi se konkurroi në një kampionat të vetin per garen e kombinuar ne Kortina. Amerikania fitoi medaljen e saj të dytë ne kete botëror dhe të nëntën në karrierën e saj mbas një gare dominuese.
Mbasi kishte fituar medaljen e bronxte ne super G, Shiffrin mori te arten sot dhe ishte e qartë per çdo garues tjetër qe do të duhej të bente sllallomin e jetës për t’i marrë asaj medaljen e artë. Dhe kjo me vone rezultoi se do të ishte praktikisht e pamundur pasi një segment i korsise i akullt dhe një startim i ndërlikuar qe në fillim ne maje, la vetëm ekspertët e sllallomit në gjendje të garojnë për medalje.

Në fund, dy emra te tjera te mirenjohura, vendin e dyte e arriti Petra Vlhova me një mbresëlënëse + 0.86 sekonda, dhe e treta u rendit Michelle Gisin + 0.89 sekonda larg ritmit fitues. Pasi kishte fituar tre medalje në Kampionatin Botëror 2019 në Are (Suedi), duke përfshirë të njëjtën medalje argjendi në te kombinuaren, Vlhova ishte e lumtur që u ngjit në podium sot.
Ajo do te shprehej se “Diferenca sot ishte super-G-ja ime, e cila më vendosi në një pozitë të mirë për garen në sllallom ”.
Shiffrin gjithashtu kishte fituar tre medalje në edicionin e fundit të Kampionatit Botëror, dhe me keto dy te tjerat te lartpermendura tashmë këtu ne Kortina, ajo është në hap galopant drejt historise.

“Kushtet ishin perfekte sot, ishte vërtet kënaqësi të bëja ski. Unë gjithashtu isha i lumtur që pata një tjetër rendje te mire në super-G ”. tha Shiffrin. “Sllallomi ishte një pjerrësi e fortë e akullt, jo të gjithë arriten te benin kohën më të mirë me kushtet, por unë thjesht bëra atë që munda duke vazhduar te rrisja shpejtësinë time, pavarësisht se u rrëzova pak.” , perfundoi ajo.

Pas tre më të mirave, u be një hendek masiv në kohë me vendin e katërt, Elena Curtoni, e cila arriti kohen +2.35 sekondave pas kampiones Shiffrin.
Sfidës i shtohej fakti që gara e sotme u vu në piste për herë të parë në kursin e sapo rinovuar , një shpat i ri si për meshkuj ashtu edhe per femra.


Gara: Kombinata per meshkuj (Super G + Sllallom)
Kushtet klimaterike: Kohe me diell dhe qiell i paster.
Temperatura ne piken e startit (Super G) : -12°C , ne finish -12°C
Temperatura ne piken e startit (Slalom): -4°C , ne finish -3°C
Kondicioni i pistes: bore e ngjeshur dhe optimal per garen .
Skiatoret pjesemarres: 44
Ora e fillimit te gares:

Austriaku Marco Schwarz fitoi medaljen e parë të artë të karrierës se tij në Kampionatin Botëror të Skive Alpine. Kjo medalje u be e treta në karrierë persa i perket kampionateve boterore. Ne kete gare ai kishte fituar medaljen e bronxte dy vjet më parë në Are.


Gara e sotme e Kombinuara ishte në thelb një garë me dy skiatore pas super-G, me favoritin e madh Alexis Pinturault qe ishte vetëm + 0.32 sekonda përpara Schwarz.

Schwarz, lideri aktual i Kupës së Botës në sllallom, bëri përshtypje me renditjen e tij në vendin e pestë në super-G duke e vendosur atë larg në pozicionin kryesor për të sfiduar medaljen e arte.
Pinturault u kthye në një paraqitje të fortë në sllallomin e tij, i cili i dha epërsinë fillestare, por Schwarz e rriti atë ndersa zbriste nga kodra, duke u kthyer kohën e sllallomit ne më të shpejtën e ditës dhe duke rrembyer fitoren me një -0,04 sekonda me pak.

“Unë me të vërtetë u kënaqa në super-G”, tha Schwarz pas garës. “Atëherë e dija që duhej të sulmoja në sllallom. Nuk arrihet më afër se 0,04 sekonda kundër Alexis, kështu që unë jam thjesht i lumtur që kam ato qindëshet shtesë në anën time ”.

Medalja e artë e Schwarz ishte e treta për meshkujt austriakë në kete kampionat botërore deri tani. Vendi i tretë shkoi për Loic Meillard të Zvicrës, i cili përmirësoi vendin e tij të gjashtë te arritur ne super G për të marrë medaljen e bronzit +1.12 sekonda . Edhe kjo eshte medalja e tij e parë në karrierën e botëroreve.


Përfundimi i Meillard në vendin e tretë, i dha fund një dite përrallë për James Crawford. Veshur me bib # 32, kanadezi kryesoi pisten e gares se super-G, duke mbajtur një epërsi prej 0.08 ndaj Pinturault, dhe Crawford gjithashtu u kthye në një rendje të fortë ne sllallom, por mbeti ne fund jashte zones se medaljeve.

Deri tani medaljet kane kete shperndarje per tre vendet e para:
1. Austria me 3 Ari / 0 Argjendi / 0 Bronxi / Totali: 3
2. Zvicrra me 2 Ari / 1 Argjendi / 4 Bronxi / Totali: 7
3. SH.B.A me 1 Ari / 0 Argjendi / 1 Bronxi / Totali: 2

 

Follow us: 
Facebook : https://www.facebook.com/VizionSportiv
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti 
Blog:  https://pierosportvision.blogspot.com/

 


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply