Euro 2020 – Raundi i 16-es | Dramë dhe emocione në sfidën France – Zvicër që përfundon me eliminimin e kampionëve të botës!

0
785

Mireupafshim Mbappe`. Gabon ne penalltine vendimtare dhe Zvicera dergon ne shtepi Francen, kampionet e botes ne fuqi mbas serise se penalltive.

Nje ndeshje per te cilen do te flitet gjate sepse shenon eliminimin e kampioneve te botes para kohe dhe mundesisht do te mbyll eren e perfaqesueses te targes De Schamp. Ne kete sfide u tregua qe lojtaret e qualtitetit jo gjithmone mjaftojne duke i dhene te drejte nje organizimi te zvicerjaneve te cilet fituan tamam sepse i dhane nje fare llogjike kesaj ndeshje shpesh here te pa llogjikshme qe pershkruhej nga shume episode , e mbyllur dhe e rihapur disa here aq sa te shon ne mendje nje skenar i nje filmi dramatik me kthesa te forta te situates. Dhe ndofta per kete futbolli eshte dhe mbetet akoma nje loje e mrekullueshme. 1-0 udhehiqte Zvicera dhe madje humbet penalltine per te dyfishuar rezultatin. Ketu brenda 2 minutash rezultati perbyset nga francezet ne 1-2 dhe me pas Pogba e ngre ate ne 1-3 dhe duket se cdo gje merr fund…..por jo! Zvicera mekanizmat e lojes se saj qe ngjasojne si nje ore precize , e barazon rezultatin ne 3-3 duke e shternguar kampionen e botes ne lotarine e penalltive. Kurajo dhe besimi zvicerjan nxjerr jashte europianit Francen e madhe edhe pse mbas penalltive.

SKEDA
Bukuresht: 28 qershor 2021
Ora: 21;00
France – Zvicerr 7-8 P (120 minuta loje 3-3)
Shenues: Seferovic (S) 15’p.p.; Benzema (F) 12’, Benzema (F)
14’ p.d, Pogba (F) 30’p.d , Seferovic (S) 36’ p.d, Gavranovic (S) 45’ p.d

Penallti:
3-4 Gavranovic (S) gol;
4-4 Pogba (F) gol;
4-5 Schar (S) gol;
5-5 Giroud (F) gol;
5-6 Akanji (S) gol;
6-6 Thuram (F) gol;
6-7 Vargas (S) gol;
7-7 Kimpembe (F) gol;
7-8 Mehmedi (S) gol;
7-8 Mbappé (F) X (pret portieri)

Franca (3-4-1-2):
Lloris; Varane, Lenglet (1’ p.d. Coman; 6’ p.d sht. Thuram),
Kimpembe; Pavard, Pogba, Kantè, Rabiot; Griezmann (43’ p.d.Sissoko); Benzema (4’ p.d.sht.Giroud), Mbappe
Trajner : Deschamps
Te perjashtuar : asnje
Kartona te verdhe: Varane, Coman e Pavard per loje te rende
Ndryshim i sistemit te lojes: 4-2-4 ne 4-3-3

Zvicerr (3-4-2-1)
Sommer; Elvedi, Akanji, Rodriguez (42’ p.d. Mehmedi); Widmer (28’ p.d. Mbabu), Freuler, Xhaka, Zuber (35’ p.d. Fassnacht); Shaqiri (28’ p.d. Gavranovic), Embolo (35’ p.d.Vargas); Seferovic (7’ p.p.sht Schar)
Trajner: Petkovic
Te perjashtuar asnje:
Kartona te verdhe: Elvedi,Rodriguez, Xhaka e Akanji per loje te rende dhe jo korrekte
Gjyqtari: Rapallini (Argjentine)

____________________________________________
Ne sfiden e dyte te ketij turni te 16-es
Kopenhage: 28 qershor 2021
Ora: 18;00
Kroaci – Spanje 3-5 (120`)

Shenuan: Unai Simon (S) aut. 20’, Sarabia (S) 38’ p.p.; Azpilicueta (S) 12’, Ferran Torres (S) 32’, Orsic (C) 40’, Pasalic (C) 47’ p.d.; Morata (S) 10’, Oyarzabal (S) 13’ p.p.sht.

______________
Informacioni i rezervuar © Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve
28 qershor 2021

Follow us: 
Facebook : https://www.facebook.com/VizionSportiv
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti 
Blog:  https://pierosportvision.blogspot.com/

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply