FAQE NGA ALMANAKU | NDODHI MË 28 SHKURT!

0
682

Kalendar ngjarjesh ne artin skenik | Ndodhi me 28 shkurt!

Data 28 shkurt shenon lindjen e 4 artisteve te skenes shqiptare:
Leka Bungo, regjisor i mirenjohur dhe aktor; Bashkim Kozeli, dramaturg .

28 shkurti na sjell ne kujtese lindjen e aktorit te humorit dhe radiokronistit sportiv, Veli Rada (1942-2014), si dhe aktorin e mirenjohur te ekranit te filmit shqiptar dhe skenes se teatrit “Aleksander Moisiu”, Durres, Spiro Urumi (1928-1997).

Po sot kjo date shenon edhe ndarjen nga jeta te regjisorit te filmit Kujtim Gjonaj (1946-2021)

Nderim dhe respekt!

Ngjarje te tjera me 28 shkurt
Pervjetori i premierave, te filmit “Kapedani”, shfaqur ne kete date ne vitin 1972 si dhe te shfaqjes teatrale “Skutarevski” ne vitin 1947.

______________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply