Foto e ditës | Mexhide Pici (1941 – 2014) aktore e estradës së Tiranës!

0
2347

Mexhide Pici “Pupi”
Aktore e estrades se Tiranes. Për punën e saj është nderuar me urdhërin “Naim Frashëri”

Lindi ne Tirane ne vitin 1941. Pjese e organikes se kesaj trupe ku interpretoi shume role ne skene ne skece te ndryshme perkrah emrave te medhenj te humorit shqiptar, Skender Sallaku, Melpomeni Cobani, Vegim Xhani, Vasillaq Vangjeli, Kosta Kamberi, Xhemal Myftiu, Hajrie Sula, Arben Shaka….

Ne filmin “Kur hiqen maskat” ne rolin e mesueses!

Interpretoi edhe ne filmin muzikor “Kur hiqen maskat” – 1975.

Me pas me shperberjen e estrades dhe me kalimin e kohes shume aktore nuk paten mundesine te integrohen ne ndryshimet qe solli koha, e nder keto ishte edhe zonja Mexhide Pici  fatkeqesisht nuk kemi ndonje informacion te metejshem.

Nderroi jete ne shtator 2014.

Fatkeqesisht nuk kemi ndonje informacion te plote. Gjithsesi qellimi jone eshte qe te mos leme ne harrese asnje nga artistet tane me aq sa eshte e mundur informacioni per t`i kujtuar ato.

Perkrah kolegut Vegim Xhani ne njerin nga interpretimet e shumta te trupes se estrades se Tiranes

____________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here