Foto profil i aktorit Astrit Hasani | Aktorët e Teatrit “Bylis”, Fier!

0
1988

Astrit Hasani
Aktor i Teatrit “Bylis”, Fier. U aktivizua edhe ne kinematografi.

Lindi ne Permet me 29 gusht 1954.
Ka kryer Insitutin e Larte te Arteve per dramaturgji dhe ne vitin 1983 emerohet ne teatrin e Fierit “Bylis” ku ka interpretuar me shume sukses mjaft role, rreth 100 prej tyre. Nder keto role mund te permendim shfaqjet: “Milionieri”; “Kengetarja tullace”; “Fol me ze te ulet”; “Pusi” etj.

Qe ne kohen kur ishte student, ne vitin 1982 interpretoi ne filmin e mirenjohur “Besa e kuqe”, rolin e Tomes nga Lezha, njerin nga 5 heronjte e Vigut. Dy vjet me vone luan ne filmin “Gjurme ne debore” . Me 1987 pati nje rol ne filmin “Nje vit i gjate”. 

Ne vitin 2018 emerohet ne postin e drejtorit te Teatrit “Bylis”.
____________________
Kinematografia Shqiptyare ne aktivitet qe ne vitin 2013
Referenca: Enciklopedia e Kinematografise Shqiptare – Toena 2002 / A. Hoxha / f. 150

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here