Foto galeri e dramës “Besa e madhe” | 46 vjet që nga shfaqja premierë!

0
375

Premierat e Teatrit Popullor
46 vjet me pare ne skenen e Teatrit Popullor, si sot ne kete date, 12 qershor 1978, do te ishte premiera e shfaqjes “Besa e madhe” te autorit Mirosh Markaj.
Drama u dha ne kuadrin e 100 vjetorit te Lidhjes Shqiptare ne Prizren

Regjia: Piro Mani (A.M)
As. regjisor: Kadri Roshi (A.P) dhe Avni Resuli
Skenografia dhe kostumografia: Agim Zajmi
Grimi: Zhaneta Petushi
Parrukiere: Ermini Kotini
Formulues muzike: Agim Basha

FOTO GALERI NGA DRAMA SHFAQUR NE TVSH
     
     
     
     

Interpretet:
Kadri Roshi (A.P) / Shkelqim Basha……Mehmet Ali Pashe Maxhari
Bilbil Kasmi……..Adjutanti i Sulltanit
Ndreke Luca (A.M) / Robert Ndrenika….Abdullah Pashe Dreni
Antoneta Papapavli / Besa Imami (A.M)…..Hanmi i Pashes
Gjovalin Gjoka / Sokol Angjeli…… Mehmet Ali Dreni
Pjeter Gjoka (A.P) / Sulejman Dibra…….Ali Pashe Gucia
Ahmet Pasha / Luan Qerimi …….Sul Vokshi
Fatos Haxhiraj / Reshat Arbana……Met Koronica
Aleksander Prosi (A.P) / Piro Malavaci…..Prenge Gulia
Edmond Budina / Pandi Siku……Toni i Prenges
Bujar Lako / Zef Bushati…….Mic Sokoli
Elida Janushi / Roza Anagnosti…… Mrika
Tomorr Guce / Xhemil Tagani…..Destan Aga

Aktore te tjere qe interpretuan ne vitet vijues:
Leka Sefla; Fitim Makashi; Merkur Bozgo (Bozaxhiu); Andon Qesari (Prifti); Lazer Vlashi (Shpendi) ; Vladimir Saliu….

© Material i rezervuar 
Ekskluziviteti ne kete faqe mban daten 12 qershor 2023
_________
Kinematografia Shqiptare nje faqe publike ne aktivitet qe nga viti 2013


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply