Foto galeri e drames “Cuca e maleve” | 57 vjetori i premierës!

0
777

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR!
Kete vit 8 marsi shenon plot 57 vjetorin e shfaqjes premiere te drames “Cuca e maleve” te autorit Loni Papa dhe regjisor Piro Mani vene ne skenen e Teatrit Popullor.

Eshte njera nga dramat me te arrira te dramaturgjise sone shqiptare bazuar ne nje ngjarje te vertete. (1967 – 2024)

Megjithate duhet permendur se kjo drame e pati shfaqjen e pare (premieren) ne skenen e Teatrit “Migjeni”, Shkoder qe ne vitin 1966 me regjisor Mihallaq Luarasin.

Foto nga shfaqja premiere e v. 1966 ne Teatrin “Migjeni”, Shkoder
Artistja e Popullit Tinka Kurti ne rolin e Cuces
1966 – Teatri “Migjeni”-Shkoder Premiera e drames “Cuca e maleve”

Foto nga shfaqja premiere ne Teatrin Popullor 8 mars 1967

Do te jete viti 1972 kur kjo drame do te regjistrohet edhe nga Televizioni shqiptar – TVSH, skeden se bashku me nje foto galeri nga kjo drame po e publikojme si me poshte:

Regjia: Pirro Mani
As. regjisore: Esma Agolli
Skenograf: Agim Zajmi
Muzika:
Montazhi: Vera Pashollari / Grimi: Muharrem Hasani
Paruket: Ermini Kotini
Kameramanet: Valter Qarri; Danail Tole ; Timo Koka
Regjia skenike: Agim Qirjaqi

Interpretojne:
Roza Anagnosti……Cuca
Lazer Filipi (A.M)……Gjin Cami i ati i Cuces
Marie Logoreci (A.P)……..Nena e Cuces,
Margarita Xhepa (A.M)………Filja, nusja e Palit ;
Luan Qerimi………Pali, vellai i Cuces
Mimika Luca………..Diloca, shoqe e Cuces
Fatos Haxhiraj…….Fizi, nje i ri komunist
Yllka Mujo……Drandja, shoqe e Cuces
Prokop Mima (A.M)……….Dom Marku
Ndreke Shkjezi…….Pjeter Zeka, fshatar
Behije Cela (A.M)……..Mara, gruaja e Pjeter Zekes
Pjeter Gjoka (A.P)…….Nika
Shkelqim Basha……….Dede Lleshi, kapedani
Ilia Shyti…….Frani, fshatar i genjyer;
Xhemil Tagani………diversant
Gjovalin Gjoka……Leka, djali i Nikes
Violeta Manushi (A.P) …….Nena e Drandes, Marta
Qenan Toro……Zefi , babai Drandes
Sander Prosi (A.P)…..Gjykatesi;
Avni Resuli……..ndihmesi i gjykatesit
Gjon Karma (A.M)…..Kola, fshatar
Drita Pelinku……Lula, fshatare e kursit te grave
Marika Kallamata…..Prenda, fshatare e grave te kursit
Pandi Siku…….fshatari qe i bie daulles
Sulejman Pitarka (A.P) dhe Ndreke Luca (A.P)…..bashkefshatar te Cuces;
Figurante:
Antoneta Papapavlli; Bujar Lako; Roland Trebicka; Fitim Makashi, Ndricim Xhepa

Foto galeri nga kjo shfaqje e vitit 1972:

 

DATA PER TU KUJTUAR:
1966 – Drama shfaqet per here te pare ne Teatrin “Migjeni” (me regji te Mihal Luarasit)

8 mars 1967 – Premiera ne Teatrin Popullor (me regji te Pirro Manit)


1972 – Drama regjistrohet ne Televizionin Shqiptar – TVSH

9 Mars 1974 – Realizohet baleti “Cuca e maleve” ne bashkepunim Kinostudio “Shqiperia e Re” dhe Teatri i Operas dhe Baletit (regjia: Dh. Anagnosti)

Drama “Cuca e Maleve” është vlerësuar me çmimin e Republikës të Shkallës së Dytë në vitin 1972.

© Material i rezervuar | Ekskluziviteti ne kete faqe mban daten: 5 mars 2022
____________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply