Foto galeri e filmit “Besa e kuqe” | 39 vjet që nga shfaqja!

0
881

ALMANAKU I FILMIT SHQIPTAR PRODHIM I KINOSTUDIOS “SHQIPERIA E RE”

Si sot ne kete date, 39 vjet me pare, pikerisht me 28 mars 1983 , shfaq ne Tirane filmi “Besa e kuqe” kushtuar 5 heronjve te popullit, Ndoc Mazi, Ahmet Haxhia, Naim Gjylbegu, Ndoc Deda, Hydajet Lezha, te cilet rane heroikisht ne Vig te Mirdites ne priten e ngritur nga forcat reaksionare, nje grup hordhish bashkepunetore te fashizmit te kryesuar nga Gjon Markagjoni.

Ne realizimin e ketij filmi ndihmuan punonjesit dhe kooperativistet e rretheve Mirdite dhe Shkoder.

Dhimiter Anagnosti dhe Vath Koreshi u nderuan me Kupen e Festivalit te V-te te Filmit Artistik Shqiptar per skenarin .
Aktoret Petrit Malaj dhe Bep Shiroka u nderuan me medaljonin e festivalit perkatesisht per rolin e Petritit dhe bajraktarit.

Per nje informacion me te detajuar shikoni skeden informative si me poshte dhe nje foto galeri te gjere nga ky film:

___________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here