Foto galeri e filmit “Lulekuqe mbi mure” | 46 vjet që nga shfaqja!

0
817

ALMANAKU I FILMIT SHQIPTAR TE KINOSTUDIOS “SHQIPERIA E RE”!
Data 9 janar shenon ne kalendarin e ngjarjeve per artin skenik, 46 vjetorin e shfaqjes se filmit “Lulekuqe mbi mure” dhene ne kinemate e kryeqytetit ne Tirane. (1977 – 2023)

Kujtese: Skenari i ketij filmi fitoi Cmimin e Dyte ne Konkursin Kombetar te Dramaturgjise – Tirane 1976.

 – Ky film u shpall si me i miri ne Festivalin e II te Filmit Shqiptar – 1977, ndersa aktoret Timo Flloko, Agim Qirjaqi dhe Kadri Roshi moren medalje te festivalit.

 – Mori Cmimin e Rrepublikes se Klasit te Pare per regjine, Dhimiter Anagnosti me rastin e 35 vjetorit te Clirimit te Atdheut ne nentor 1979.

 – Ky film mori Cmimin e pare ne Festivalin Nderkombetar te filmave – Beograd, shkurt 1980.

 – Piktori Namik Prizreni dhe kompozitori Kujtim laro u nderuan me medaljonin e Festivalit te II te Filmit Shqiptar , 1977.

 – Gjithashtu filmi u vleresua me , Medaljen e Arte te Festivalit Nderkombetar te Salernos , Itali – 1985.

 – Per nje informacion me te detajuar shikoni skeden informative si dhe nje album te gjere fotografik nga filmi ne fjale:

 

_________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here