Foto galeri e teatrit “Arturo Ui” | 52 vjetori i shfaqjes premierë!

0
605

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR
52 vjet me pare, si sot me 4 mars 1971, ne skenen e Teatrit Popullor do kishte premieren shfaqja “Arturo Ui” i autorit te mirenjohur Bertolt Breht, perkthyer nga Robert Shvarc dhe vene ne skene ne versionin shqiptar nga regjisori Piro Mani

Titulli ne original: “The Resistible Rise of Arturo Ui”
Skenografia dhe kostumet: Agim Zajmi (A.M)
Si me poshte skeda e shfaqjes premiere:


Nje version i po kesaj shfaqje u regjistrua edhe ne TVSH-ne e kohes, ne rolin kryesor te Arturo Ui-se, me aktorin Shkelqim Basha.

Me poshte skeda e versionit televiziv si dhe nje foto album i gjere nga ky teater:
Regjia skenike: Agim Qirjaqi / Inspektor skene: Muistafa Rama / As. regjisore: Qenan Toro & Avni Resuli / Skenografia dhe kostumet: Agim Zajmi (A.M) / Pergjegjes regjistrimi: Eduard Shiroka / Zeri: Hasan Basha & Klaud Sheldia / Dritat: Skender Cashku & Sander Panajoti & Fuat Cutra / Parrukiere: Ermioni Kotini / Grimiore: Zhaneta Petushi / Montazhi: Mimoza Dibra / Kameramane: Valter Qarri & Fatmir Mullai & Gezim Ibrahimi

INTERPRETOJNE:
Pjeter Gjoka (A.P) ……Dogsboru, pijeshites dhe politikan
Shkelqim Basha….Arturo Ui, shef i gangstereve
Ndreke Luca (A.M)….Emanuele Xhiri, gangster
Luan Qerimi……Ernesto Roma, dora e djathte e Ui-se
Prokop Mima (A.M)…..Xhuzepe Xhivola, gangster dhe luleshites
Lazer Filipi (A.M)……Klarku, tregtar i lule lakres
Qenan Toro…..Mellberi , tregtar i trustit te lule lakres
Ahmet Pasha….Flejku, tregtar lule lakres
Ndreke Shkjezi………Batceri, tregtar i trustit te lule lakres
Tomorr Guce…..Karutheri, tregtar
Sander Prosi (A.P)….avokati mbrojtes
Violeta Manushi (A.P)……gruaja e Injac Dellfit
Robert Ndrenika……artisti
Anastas Kristofori….Injac Dellfi, editor i nje gazete
Reshat Arbana…..prokurori
Margarita Xhepa…..
Antoneta Papapavli…..Dejzi, njera nga te dashurat e Xhivolas
Gjon Karma (A.M)…..Huku, teregtar lule lakre
Vangjel Toce…..prezantuesi i shfaqjes
Xhemil Tagani…..Ina roje personale e E. Romes.
Roland Trebicka……Fishi, i pandehur
Avni Resuli…..Gjykates
Ilia Shyti….sherbyesi i plakut Dogsboru
Lazer Vlashi……Xhefles, anetar i bashkise
Fatos Haxhiraj….Ted Regu, gazetar
Pandi Siku….avukati
Drita Bardhi (Haxhiraj)…..figurante
Fadil Kujovsa….
Xhaferr Xhafa……Boll, sekretari i Shitit
Yllka Mujo……figurante
Elida Janushi…..figurante
Besa Imami….fotografe, figurante
Sulejman Dibra……Gudvill
Pirro Malaveci ……Shiti, pronar i kantjerit detar
Sait Bosnjaku….mjeku
Lec Vuksani….Grinvull, kengetari bariton

 

© Material i rezervuar | Ekskluziviteti ne kete faqe mban daten 3 mars 2022
___________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe nga viti 2013

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here