Foto galeri e teatrit “Lumi i vdekur” | 49 vjet që nga shfaqja premierë!

0
68

Premierat e Teatrit Popullor.
Fakte dhe deshmi per tere brezat.

49 vjet me pare, ne skenen e Teatrit Popullor, do te ishte premiera e drames “Lumi i vdekur” e autorit Jokov Xoxes, dramatizuar nga Kudret Velca.
(1975 – 2024)

  
  
  
  
  

Regjia: Drita Agolli
Skenografia: Agim Zajmi (A.M) & Fatbardh Marku
Grimi: Zhaneta Petushi
Parukiere: Ermini Kotini
Muzika: Limos Dizdari
Regjia televizive: Albert Minga

  
  

Interpretojne:
Reshat Arbana……Pilo Shpiraku, myzeqari
Robert Ndrenika…..Kozi Dynjaja, fshatar
Besa Imami (A.M)……nena e Pilos
Prokop Mima (A.M)…….fshatar
Petraq Xhillari……..fshatar
Tomorr Guce…….fshatar
Shkelqim Basha……Leksi, vellai i Pilo Shpirakut
Margarita Xhepa……Dafina
Roza Anagnosti…..Vida, vajza e Pilo Shpirakut
Gjon Karma (A.M)……Sulejman Tafili , kosovari
Pandi Siku……..kosovari
Mimika Luca……….
Ahmet Pasha…….zoti Gaqo Xanica
Ilia Shyti…….Papu
Anastas Kristofori…..Kol Shpervjeli, kryeplaku i fshatit
Luan Qerimi………… Fuati, beu i fshatit
Ndrek Shkjezi………
Sulejman Dibra…..myftari
Pirro Malaveci………
Roland Trebicka……
Gjovalin Gjoka….Llazi, djali i Pilo Shpirakut
Lazer Filipi (A.M)……..Koci, hanxhiu
Marika Kallamata………..
Avni Resuli……….
Xhemil Tagani……
Antoneta Papapavllo……gruaja e Koz Dynjase
Drita Pelinku…
Esma Agolli………
Edmond Budina…
Liza Vorfi……
Sait Bosnjaku……fshatar
Lazer Vlashi………
Pavlina Mani……
Suzana Zekthi….. Rina, nusja e Pilo Shpirakut
Sokol Angjeli………….Jani, djali i Koz Dynjase
Vladimir Saliu……..
etj.

 © Material i rezervuar | Ekskluziviteti ne kete faqe mban daten 7 qershor 2024

_______________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet per komunitetin online qe ne vitin 2013


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply