Foto galeri e teatrit “Nata e dymbëdhjetë” | 41 vjet që nga premiera!

0
371

PREMIERAT E TEATRIT
Si sot 41 vjet me pare, me 17 shtator 1982, ne skenen e Teatrit Popullor do te shfaqej premiera e teatrit “Nata e 12-te”, nje komedi e autorit te mirenjohur boteror Uiljam Shekspir. Perkthyer nga origjinali nga Vedat Kokona

Regjisor: Piro Mani (A.P)
As. regjisor: Andon Qezari
Skenograf dhe kostumograf: Agim Zajmi (P.P)
Grimi: Eleni Toroveci
Paruket: Mimoza Gjoni
Regjia televizive: Ilir Bega
Muzika: Rikard Jorganxhi

  
    
   
   

   
   

Interpretet:
Duka Orsini………Ahmet Pasha
Viola dhe Sebastiani…….Roza Anagnosti (A.M)
Kontesha Olivia…….Pavlina Mani
Sir Tobi……….Fadil Kujovsa
Sir Andrew…….Agim Qirjaqi
Malvolio……….Robert Ndrenika (A.M)
Gaztori ……..Shkelqim Basha
Kapiteni i anijes se 1-re ………Fitim Makashi
Fabiani…………….Pandi Siku
Maria…………Yllka Mujo
Valentini………….Vasjan Lami
Kurioja………Gjergji Gjika
Kapiteni i anijes se 2-te………..Tomorr Guce
Aktore te tjere qe interpretuan ne kete shfaqje:
Andon Koco / Leka Sefla / Vasillaq Vangjeli / Anil Frasheri
Roland Trebicka / Ndricim Xhepa / Merkur Bozgo

Shfaqja u regjistrua edhe ne TVSH ne vitin 1982

   
   
   
    
  
  
  
  
  
  
  

© Material i rezervuar
Ekskluziviteti ne kete faqe mban daten: 15 shtator 2023
____________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here