Foto galeri nga teatri “14 vjec dhëndërr” | 58 vjet që nga shfaqja premierë!

0
1371

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR
58 vjet me pare, me 29 mars 1966, ne skenen e Teatrit Popullor, u dha premiera e komedise se A. Z. Cajupit “14 vjec dhenderr”.
1966-2023

Komedia “14 vjeç dhendër” eshtë një nga veprat më te njohura te Andon Zako Cajupit e shkruar qe ne vitin 1902.
Si dramaturg, ai i dha permbajtje e formë të re dramës, nëpërmjet këndvështrimit realist e kritik, si dhe humorit te mprehtë popullor. Kjo dramë nis si komedi dhe me pas mbaron si tragjikomedi. Komikja lidhet me situatën absurde ku nusja vë dhëndrin ne gjumë, ndërsa tragjikja me shfrytëzimin e nuses.

Regjisori:

Skenografia:

Interpretet:

(Skeda per tu plotesuar)
_____________
Kjo komedi u vu ne skene nga pedagogu Birce Hasko edhe ne interpretimin e studenteve te ILA-se. Shfaqja u regjistrua ne TVSH-ne e kohes.

 
 
 
 
 

Skenografia: Lefter Ceko

Interpretuan studentet aktore:
Josif Koci…..Vangjeli
Engjellushe Toska…..Tana, gruaja e Vangjelit
Dezdemona Mehmeti…..Kota, kusherira e Tanes
Natasha Ndreko…..Briri
Pirro Kita…..Nuni
Leka Sefla……Prifti
Pertef Larti…..Abazi
Hasan Bregu…..Borodani
Artan Plasari…..Gjini, dhenderri 14 vjec
Ema Qazimi…..Marigoja, nusja
Jorgji Simonjaku….Millonai
Drini Hila….dasmor

Regjia televizive: Vera Grabocka

Fotot jane te shfaqjes se studenteve te ILA-se

© Material i rezervuar | Ekskluziviteti ne kete faqe mban daten 28 mars 2022
________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply