Foto galeri nga teatri “Trimi i mirë me shokë shumë” | 62 vjet nga shfaqja premierë!

0
109

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR
Fakte dhe deshmi per tere brezat

62 vjet me pare, me 27 nentor 1961, ne skenen e Teatrit Popullor, u dha premiera e shfaqjes “Trimi i mire me shoke shume” e autorit S. Pitarka.
(1961-2023)

Kjo shfaqje u dekorua me Urdhrin e Punes se Klasit te I-re.
Nje drame me 4 akte dhe 9 tabllo.

Regjisori: Pandi Stillu “Artist i Merituar”
As. regjisor: Andon Pano “Laureant i Cmimit te Rrepublikes”
Skenografia: S. Rafael dhe P. Stillu
Dekoret nga: Rrok Daberdaku dhe L. Harizi
Muzika nga filmi Skenderbeu
Parrukiere: E. Kotini
Garderoba: H. Prizreni
Drejtoi shfaqjen Gjorgji Zagora
Luftimet me shpata i pergaditi Belul Hatibi
Vallet nen drejtimin e Skender Selimit
Soliste baleti: Marialis Ktona

       

Interpretet:
Loro Kovaci (A.P) & Kujtim Spahivogli…….Skenderbeu
Sander Prosi…………Moisi Golemi
Luan Qerimi…….Tanush Topia
Andon Pano………Konti Uran
Tefe Pali…………..Engjelli
Pjeter Gjoka (A.P)………Mjeshtri Palush Dibra
Lazer Vlashi……….Gjini (i biri)
Naim Frasheri (A.P)……….Gjoni (i biri)
Ferial Alibali…….Zoga, e mbesa
Aferdita Taci & Margarita Xhepa………..Mirushja, fqinja
Behije Cela……..Dafina
Prokop Mima……….Marka Jani
Gjon Karma……….Kole Ujka
Vaso Peci………At Marjani
Besim Levonja (A.M)…….Plaku i urte
Mihal Stefa (A.M)…….Plaku I
Xhevat Serezi…..Plaku II
Sait Boshnjaku……..Luk Plaku
Sulejman Pitarka……….Sulltan Mehmeti
Mihal Popi……..Servet Pasha
Ndrek Luca dhe Avni Resuli…….Arshi Pasha
Qenan Toro……Medati
Neki Shkaba………Sakipi
Ilia Shyti……..Oficeri turk I
Ndreke Shkjezi…….Oficeri turk II
Agron Gashi……..Lajmetari

Te tjere ne role te luftetareve shqiptar, malesor, jenicer dhe oficere turk.
Moren pjese edhe studentet e Shkolles se Larte per Aktore “A. Moisiu”

 

© Material i rezervuar | Ekskluziviteti ne kete faqe mban daten 24 nentor 2023
________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here