Foto nga teatri “I harruari” | 35 vjet që nga premiera e shfaqjes!

0
910

PREMIERAT TEATRALE TE TEATRIT POPULLOR
35 vjet me pare, pikerisht me 26 janar 1989, ne skenen e Teatrit Popullor do te ishte premiera e teatrit “I harruari” te shkruar nga i mirenjohuri Ruzhdi Pulaha dhe vene ne skene me regjine e Fatos Haxhirajt.

Komedia fillon me ngjarje te zakonshme ne dukje dhe ndertohet mbi nje keqkuptim , te cilin autori e perdor si mjet artistik per te terhequr vemendjen mbi nje problem te rendesishem shoqeror; ndodh qe nga qendrimet meskine dhe mikroborgjeze apo paragjykime te vjetruara , te ftohen dhe te acarohen marredheniet ne nje rreth familjar apo shoqeror. Ashtu si ne jete keto marredhenie autori i shikon ne komedi ne dyanshmerine e tyre.

Ato jane te dhimbshme dhe dramatike per bartesit e tyre, por nga ana tjeter per shikuesit tingellojne komike sepse jane konflikte fiktive , pa motive te verteta shoqerore . Ne qender te komedise jane njerezit tone me kuptim te gjere per jeten, me nje bote te pasur shpirterore , te cilet godasin nepermjet humorit dhe satires, dukuri si ata qe u permenden dhe konfirmojne dashurine e mirekuptimin e cilter te njerezve tane, permasat e gjera shpirterore dhe humanizmin komunist te shoqerise sone.

regjisor: fatosh haxhiraj
as. regjisor: gjergji gjika
skenografia: kristo cala
insp. skene: genc resuli
zeri: agim basha
dritat: sander panajoti; fuat cutra; shpresa myrtezai
parukiere: mimoza gjoni
garderobiste: evanthi jarani, ivana driziu
rekuizitiere: nieva cela

aktoret ne role
roland trebicka…..mirdashi
elida janushi…..gjela
reshat arbana (A.M)……zabiti
violeta manushi (A.P)…..nuria
merkur bozgo; lazer filipi (A.M) dhe tomorr guce……..zemani
sadush ylli….fariu
anil frasheri….uka
luljeta hoxha….bora
sokol angjeli dhe andon koco…..ylli
leka sefla…..frani
saimir gongo….baftjari
agim brojka …..velo

Ekskluziviteti ne kete faqe: 25 janar 2022
____________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply