Foto profil i aktorit Arben Latifi | “Shoku ynë Tili”

0
4831

Arben Latifi
Aktor i grupit te femijeve qe luajten nje rol te rendesishem ne filmat e Kinostudios dedikuar pikerisht kesaj moshe.

Natyrisht ra ne sy ne interpretimin e filmit “Shoku yne Tili” , 1981, ne rolin e protagonistit te filmit ate te Nertil Dulit djalit camarok qe nuk sillej mire ne shkolle dhe calonte ne mesime!
Batutat e tij kane mbetur te “skalitura” ne kujtesen e spektatorit te atij brezi: “Ohu, do rrime te thartojme trute gjithe diten me Algjebren ne, amba-ra bam-ba-mba, iks iks iks fiks” / “Ik ore bjeri mandolines ti se i bie bukur” / “Karafil je vete” e plote te tjera qe e kane vendosur aktorin ne nje vend kryesor te historise se kinematografise shqiptare!

Foto galeri ne rolin e Nertil Dulit
 
 
 
 
 
 
 

 

Foto galeri nga filmi "Lundrimi i pare"
 
 
 
 
       

Filma te tjere:
“Lundrimi i pare”, 1984 dhe “Kronike e nje nate”, 1990

Pas viteve 90-te emigron jashte vendit ne Gjermani madje ne vitin 2005 nuk dihet qartesisht aktivizimi i tij si aktor ne filmin serial suedez “Wallander 3 – The brothers” ne rolin e Khalid.

© Material i rezervuar
Ekskluziviteti ne kete faqe : 19 janar 2022

__________
Kinematografia Shqiptare qe ne vitin 2013

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply