Foto profil i aktorit korçar Ylli Trajçe!

0
2148

Ylli Trajçe!
Aktor i teatrit dramatik “A. Z. Çajupi” – Korçe!

Lindi ne Korce me 21 tetor 1942. Ka kryer Liceun Artistik “Jordan Misja” ne Tirane. Eshte djali i aktorit korcar Dhimiter Trajce.

Ne kinematografine shqiptare eshte aktivizuar fare pak, vetem ne tre-kater filma te Kinostudios, ne “Perballimi” – 1976, ne ate te rolit te nje plaçkaxhiu, ne filmin “Pas gjurmeve” – 1978; “Dimri i fundit” ne rolin e nje ushtari gjerman, dhe ne rolin e nje ushtari turk tek “Kush vdes në këmbë” – 1984.

 

 

Ne vitin 2016 interpreton ne nje film drame te E. Budines “Te thyer” po ashtu nje rol i vogel si njeri nga te vjetrit e fshatit.


_______________
© Material i rezervuar – tetor 2020
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013.

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here