Franz Beckenbauer, ‘Der Kaiser’ i Futbollit Botëror!

0
89

Franz Beckenbauer (1945-2024)
Pas Krojfit, Maradones, Peles, B. Charlton tani edhe nje tjeter lojtare Ikone nderron jete ne moshen 78 vjecare. Shuhet nje tjeter figure e shquar nga piedestali i futbollit boteror. Senatoret e lojes se top kembes, ato qe e revolucionarizuan ate tani mund te jene mbledhur se bashku diku ne parajse…

Në Gjermaninë Perëndimore, “Der Kaiser” padyshim qe revolucionarizoi pozicionin e mbrojtesit te qendres duke bere njëri nga tre personat e vetëm që fitoi Kupën e Botës si lojtar dhe trajner. Franz Beckenbauer, ishte figura përcaktuese e futbollit gjerman për më shumë se gjysmë shekulli dhe pa dyshim ikone e atij boteror. Pati një karriere te gjate dhe të shquar me plot trofe.

Franz Anton Beckenbauer lindi në shtator 1945 nga Franz dhe Antonie Beckenbauer në Giesing, një periferi e klasës punëtore të Mynihut, afër asaj që do të bëhej vendi i Stadiumit Olimpik të qytetit. Babai i tij ishte një punonjës poste. Franz u identifikua si një lojtar me talent të rrallë si fëmijë nga të dy ekipet profesionale të qytetit, “1860 Mynih” dhe “Bayern Munich”.

Vendimi i tij për të luajtur për Bayernin u bë momenti kur u vendos edhe fati i ekipit. Pa Beckenbauer, Bayern “nuk do të ishte bërë kurrë klubi që është sot”, siç thoshte ne një deklaratë nga vete ai kampion gjerman i përjetshëm. Fillimisht një mesfushor, Beckenbauer e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij si një “libero”, në fakt një fshirës i thellë, të cilit iu dha licenca për të ecur përpara dhe për të nisur sulmet sa herë që krijohej mundësia.

“Për mua, ai ishte lojtari më i mirë në historinë gjermane,” ka thene trajneri aktual i kombëtares gjermane, Julian Nagelsmann. “Interpretimi i tij i rolit të liberos ndryshoi lojën. Ky rol dhe “miqësia e tij” me topin e bënë atë një njeri të lirë. Franz Beckenbauer ishte në gjendje të notonte në lëndinë. Si futbollist, e më vonë edhe si trajner, ai ishte sublim. Qëndronte mbi gjërat.”

Beckenbauer bëri më shumë se 500 paraqitje për Bayernin – dhe 103 të tjera për Gjermaninë Perëndimore – përpara se të shpallte vendimin e tij për të lënë futbollin dhe për t’u bashkuar me Cosmos në 1977. Ishte një vendim që i kushtoi atij vendin e tij në Kupën e Botës 1978, kur Federata Gjermane e Futbollit dekretoi se nuk do të zgjidhte lojtarë që aktivizohen jashtë Evropës.    Por Beckenbauer nuk u pendua. Ai më vonë do t’i përshkruante vitet e tij me Cosmos – ne te cilen kishte edhe Pelen midis shokëve të skuadrës – si më të mirat e jetës së tij.
Në Mynih, do te thote ai, nuk mund të shkonte për një vakt pa raportimin e “gazetave për pjatën time kryesore”. Kozmopolitanizmi i Nju Jorkut, nga ana tjetër, ofroi një shkallë lirie.
“Në Mynih, ne të gjithë ishim lojtarë gjermanë,” do te vazhdoi ai. “Në Cosmos, ishin 14 kombësi, dhe Pelé.” Megjithatë, anonimiteti ishte vetëm relativ.

Beckenbauer ishte tërhequr nga publiku vitet e fundit, i goditur nga humbja e njërit prej pesë fëmijëve të tij, Stephan, nga një tumor në tru në vitin 2015 dhe gjithashtu i pasur nje vit me vone nga nje operacion ne zemer.
Problemet shendetesore bene qe “Der Kaiser” te nderroi jete me 7 janar 2024.

Do te mbahet mend gjithnje si një mbrojtës i ekuilibrit dhe elegancës së pazakontë. Si një trajner, me shu me aftesi ne perzgjedhjen e lojtareve, nje ekzekutiv, duke u treguar edhe si një diplomat . Ai nder shume aftesi te tjera qe posedonte dinte te gjente shpesh here rrugen e rrjetes.

Megjithatë, mbi të gjitha, Beckenbauer ishte një fitues.
Persa i perket titujve u tregua “i pamëshirshëm” tek Bayern Munich, klubi të cilit iu bashkua si adoleshent dhe me të cilin u ndërthur aq shumë sa edhe Uli Hoeness, presidenti i tij prej kohësh, qe e quajti atë “personaliteti më i madh” në historine e klubit.

Ne me shume se 14 vjet me Bayern-in, Beckenbauer ngriti katër kampionate, katër kupa gjermane, tre kupa evropiane dhe një Kupë Ndërkontinentale, pararendëse e Kupës së Botës për Klube.

Ai u zgjodh dy herë “Topi i Artë”, çmimi prestigjioz i dhënë nga revista “France Football” per Lojtarin Evropian të Vitit. Ngelet i vetmi mbrojtës që e ka fituar atë më shumë se një herë. Ai vazhdoi të fitoi tre tituj të tjerë gjatë një magjie, në vjeshtën e karrierës së tij, me “New York Cosmos”.

Më dukshem akoma, ai fitoi edhe me Nationalmannschaft!
Nën drejtimin e Gjermanisë Perëndimore në finalen e Kupës së Botës 1966, humbi në kohën shtesë nga mikpritësi, Anglia, në një lojë që ai u ndie se ishte “shumë i ri” për të ndikuar, siç do te shprehet vete.

Katër vjet më vonë, ai ishte pjesë e skuadrës së Gjermanisë Perëndimore që humbi nga Italia në një gjysmëfinale emocionuese të etiketuar si “Loja e Shekullit”.


Në vitin 1974 , dy vjet pasi fitoi Kampionatin Evropian (1972 kunder B.S 3-0) “Der Kaiser” më në fund pushtoi samitin global të lojës, duke e udhëhequr RF.GJ-ne në një fitore 2-1 kundër Holandës se magjishme te Kruijf-t , në Mynih. Si kapiten, Beckenbauer u bë lojtari i parë që ngriti mishërimin aktual të trofeut FIFA të Kupës së Botës.


Ai do ta fitonte ate trofe sërish 16 vjet më vonë ne v. 1990. Beckenbauer kishte pranuar, ndonese me pak ngurrim, të ishte trajner i kombëtares së Gjermanisë Perëndimore qe në vitin 1984, pranoi të merrte këtë detyrë vetëm sepse ndjeu atë që ai e përshkroi më vonë si një “detyrim moral”.

Ai arriti në finalen e Kupës së Botës dy vjet më vonë (1986) duke humbur 3-2 nga Diego Maradona dhe Argjentina – dhe më pas u hakmorr në 1990, duke mposhtur të njëjtin kundërshtar me një gol të vetëm në Romë në finale.

Duke arritur këtë, Beckenbauer siguroi vendin e tij në një grup ekskluziv prej vetëm tre personash te botes se futbollit që kanë fituar Kupën e Botës si lojtar dhe trajner. Edhe pas përfundimit të angazhimit të tij të drejtpërdrejtë me futbollin, në fushë, ai vazhdoi të fitonte. Beckenbauer ishte në ballë të një përpjekjeje të ribashkuar të Gjermanisë për të pritur Kupën e Botës 2006;.

Gjatë gjithë karrierës së tij, jeta e tij private dhe sjellja si lojtar ekzekutiv çuan në dëmtim të reputacionit dhe në më shumë se një furçë me ligjin: si psh çështjet e tij tatimore ashtu edhe jeta romantike tërhoqën vëmendjen dhe, në rastin e të parës, pesoi gjoba me shtatë shifra.

“Ai bëri gjithçka që një gjerman nuk duhet të bëjë,” tha dikur ish-bashkëlojtari i tij Paul Breitner. “U divorcua, la fëmijët, u largua me të dashurën, u fut në telashe me taksambledhësit, la sërish të dashurën. Por ai është i falur për gjithçka, sepse ai ka një zemër të mirë, ai është një person pozitiv dhe ai është gjithmonë i gatshëm të ndihmojë. Dhe Franz tek e fundit nuk i fsheh dobësitë e tij, nuk i fshin gabimet e tij nën tapet.”

Akuzat për korrupsion lidhur me procesin e tenderit për Kupën e Botës 2006, megjithatë, nuk u falën aq lehtë. Një dekadë më vonë nga roli i tij si personazhi i atij turneu, Beckenbauer iu shmang dënimit penal në Zvicër, shtëpia e organit qeverisës të futbollit FIFA, vetëm kur një gjyq u braktis pak para se të jepej vendimi për shkak të një rregulli zviceran në lidhje me sasinë e kohës. që kishin kaluar që kur pretendohet te jete kryer nje faj apo krimi. Beckenbauer gjithmonë i ka mohuar akuzat. “Ne nuk donim të korruptonim askënd dhe nuk i dhamë ryshfet askujt”, shkroi ai në një kolonë për gazetën gjermane Bild në 2016. Ai gjyq erdhi disa vjet pasi Beckenbauer mori pjesë në votimin e njollosur
të FIFA-s që çoi në dhënien e turneut të 2018 dhe 2022 për Rusinë dhe Katarin. Beckenbauer ishte mes zyrtarëve të akuzuar për keqbërje.

Nga Pjerin Bj
 7 janar 2024
_____________________
Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve ne aktivitet qe ne vitin 2013

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here