Games of the XXXII Olympiad | Lojrat e 32-ta Olimpike – Tokyo 2020!

0
694

Lojrat olimpike te veres do te hapen te premten e dates 23 korrik ne Tokio dhe do te zhvillohen deri me 8 gusht. Ato u programuan ne fakt te zhvillohen qe ne korrikun e vitit te kaluar por tashme sic edhe dihet per arsyen e Covid-19 te kesaj pandemie pa fund u shtyne per kete vit si asnjehere tjeter ne historine e olimpiadave .

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Sidoqofte Olimpiada e Tokios do te zhvillohet me dyer te mbylluara dhe pa spektatore nen nje gjendje te jashtezakonshme emergjensie.
Kryeqyteti japonez u seleksionua dhe u vendos si vendi organizator i ketyre lojrave gjate seances se 125-te te IOC (Komiteti Olimpik Nderkombetar) mbajtur ne Buenos Aires te Argjentines me 7 shtator 2013.
Historia tregon se keto do te jene Lojrat Olimpike te 2-ta te organizuara ne Japoni mbas atyre te vitit 1964, ndersa nese llogarisim edhe ato dimerore jane te 4-tat ne vendin aziatik mbas Saporos 1972 dhe Naganos 1998.

Lojërat e 2020-tes do të shohin futjen e garave të reja duke përfshirë basketbollin 3×3 ( me tre lojtare) dhe BMX të stilit të lirë, kthimin e gares madison ne çiklizem, bejsbollin dhe softboll.
Sipas politikave të reja të IOC, të cilat lejojnë komitetin organizator pritës të shtojë sporte të reja në programin olimpik, këto Lojëra do të shohin sporte si karate, ngjitje sportive, surfing dhe skateboarding të bëjnë debutimet e tyre olimpike.

Anulimi dhe shtyrja e garave kualifikuese !

Shqetësimet në lidhje me pandeminë filluan të ndikojnë në garat sportive kualifikuese në fillim të vitit 2020. Disa që do të ndodhnin në shkurt u zhvendosën në vende alternative për të adresuar shqetësimet në lidhje me udhëtimin në zonat e prekura, veçanërisht në Kinë.

Për shembull, kualifikimi i basketbollit për femra u luajt në Beograd, Serbi, në vend qe te behej në Foshan, Kinë. Turneu i kualifikimit të boksit ishte planifikuar fillimisht të mbahej në Wuhan, Kinë, vendi i ku shpërthej pandemia COVID-19, nga 3 në 14 Shkurt, por në vend të kësaj u zhvillua në Aman, Jordan, në fillim të Marsit .

Raundi i tretë i turneut kualifikues të futbollit për femra u prek gjithashtu, pasi ndeshjet e grupeve të planifikuara më parë për t’u mbajtur në Kinë u zhvendosën në Australi. Kualifikimi Evropian i boksit u mbajt në Londër, Mbretëria e Bashkuar, para se të pezullohej dhe të rifillonte në qershor 2021, u zhvendos në Paris, Francë, për përfundimin e tij.

Ngjarjet e mbetura kualifikuese që do të ndodhnin në Mars deri në Qershor 2020 filluan të shtyhen për më vonë gjatë vitit dhe mesit të 2021 si pjesë e një pezullimi më të gjerë të garave sportive ndërkombëtare në përgjigje të pandemisë. Një mori e sporteve olimpike u prekën, duke përfshirë harkun, bejsbollin, çiklizmin, hendbollin, xhudon, kanotazhin, vela, volejbollin dhe vaterpolon.

Thirrjet për anulim
Ekspertët e shëndetit shprehën shqetësimin në Prill 2020 se Lojërat mund të anuloheshin nëse pandemia do të vazhdonte. Në një intervistë, ish presidenti i Komitetit Organizativ dhe kryeministri japonez Yoshirō Mori pohoi se Lojërat do të “hiqeshin” nëse nuk mund të mbaheshin më 2021. Më 29 prill, Kryeministri Abe deklaroi se: “Lojërat duhet të mbahen në një mënyrë që tregoj se bota ka fituar betejën e saj kundër pandemisë së koronavirusit”.

Thomas Bach pranoi në një intervistë në 20 maj 2020, se puna e riorganizimit të Lojërave të Tokios ishte “një detyrë vigane” dhe gjithashtu pranoi se ngjarja do të duhej të anulohej krejtësisht nëse nuk mund të zhvilloheshin në verën e vitit 2021. Sidoqoftë, të dy Bach dhe Mori shprehën optimizëm rreth Lojërave që do të vazhdojnë.

Më 21 janar 2021, burime të shumta raportuan se qeveria japoneze kishte “konkluduar privatisht” se Lojërat do të anuloheshin.
Qeveria hodhi poshtë pretendimet, duke deklaruar se raportet ishin “kategorikisht të pavërteta”. Kryeministri i ri japonez Yoshihide Suga konfirmoi më 19 shkurt se G7 kishte dhënë një mbështetje unanime për Lojërat e shtyra për të vazhduar siç ishte planifikuar.
“Presidenti Biden mbështet përpjekjet e Kryeministrit Suga,” deklaroi Shtëpia e Bardhë.

Prill 2021, vetëm tre muaj para fillimit të Lojërave, ekzistonte ende mundësia për të anuluar Lojërat Olimpike të Tokios me vendin që kishte vaksinuar më pak se 1% të popullsisë së tij, e ku me dhjetëra mijëra vullnetarë që pritet të marrin pjesë nga atletët që nuk kërkohet të karantinohen pasi të mbërrijnë në Japoni.

Kryeministri Suga hodhi poshtë këto raporte në një konferencë shtypi në Prill 2021 me Presidentin Biden, i cili vazhdon të mbështesë vendosmërinë e Suga-s për të mbajtur Lojërat.

Sidoqofte mbështetja publike për Lojërat në Japoni është ulur ndjeshëm mes një rritjeje të rasteve të COVID-19 në vitin 2021. Organizata të shumta të eksperteve mjekësorë kanë shprehur kundërshtime ndaj Lojërave, ndërsa një sondazh i opinionit në Prill 2021 pa 40% të pjesëmarrësve qe mbështesin anulimin e Lojërave ndaj 33% te atyreve qe mbështesin zhvillimin.

Në maj 2021, 83% e të anketuarve mbështetën anulimin ose shtyrjen e Lojërave. Shoqata e Mjekëve të Tokios po bën thirrje për anulim, duke deklaruar që spitalet në Tokio “kanë duart e tyre të plota dhe nuk kanë pothuajse asnjë kapacitet të tepërt” në një letër të hapur drejtuar Kryeministrit.
Të paktën nëntë nga 47 guvernatorët e zgjedhur mbështetën anulimin e Lojërave. Gati 37% e kompanive japoneze të anketuara mbështetën anulimin e Lojërave dhe 32% mbështetën shtyrjen.

Kenji Utsunomiya, i cili kishte kandiduar më parë për Guvernatorin e Tokios, mblodhi më shumë se 351,000 nënshkrime në një peticion që bënte thirrje për organizatorët të “jepnin përparësi jetës” mbi Olimpiadën. Shkrimtarët japonezë Jiro Akagawa dhe Fuminori Nakamura gjithashtu bënë thirrje që Lojërat të shtyhen ose të anulohen.

Më 26 maj, gazeta Asahi Shimbun, e cila është një sponsor lokal i Lojërave, botoi një editorial që i bëri thirrje Kryeministrit Suga të “vlerësojë me qetësi dhe objektivitet situatën dhe të vendosë për anulimin e ngjarjes këtë verë.” On 4 qershor u raportua se sponsorët japonezë u kanë propozuar organizatorëve që “Lojërat të shtyhen për disa muaj”, duke cituar një koment nga një ekzekutiv i lartë i sponsorit të korporatës: “Eshtë e thjesht e më shumë kuptim nga perspektiva jonë të mbajmë Lojërat kur ka më shumë njerëz të vaksinuar, koha është më e ftohtë dhe ndoshta kundërshtimi i publikut është më i ulët. ”

Në korrik, u njoftua se të gjitha ngjarjet në Tokio do të mbahen me dyer të mbyllura pa spektatorë për shkak të një gjendje të re të jashtëzakonshme. Një sondazh nga Asahi Shimbun zbuloi se 55% e të anketuarve mbështesnin anulimin e Lojërave Olimpike dhe 68% mendonin se organizatorët nuk do të ishin në gjendje të kontrollonin në mënyrë të përshtatshme COVID-19 në Lojërat.

Vendimi ishte gjithashtu i dëmshëm për sponsorët lokalë, të cilët kishin planifikuar prezenca personale për të promovuar produktet e tyre gjatë Lojërave; një ekzekutiv i sponsorit zyrtar Toyota deklaroi se kompania kishte tërhequr një fushatë reklamuese televizive që kishte planifikuar për Lojërat në Japoni, duke cituar që Olimpiadat “po bëheshin një ngjarje që nuk ka fituar kuptimin e publikut.

E megjithate Lojrat Olimpike te 2020 te hapen kete te premte, me 23 korrik. Shpirti olimpik duhet te mbahet gjalle, Lojrat duhen te zhvillohen si bashkim i mbare botes e cila po kalon ne te vertete nje situate te pa precedente.

Ne kete edicion edhe vendi yne Shqiperia perfaqesohet me 9 atlete. Suksese!
Mbi te gjitha suksese botes mbare qe e bashkuar keshtu si ne sport, te mund te arrije sa me shpejt diten e triumfit mbi kete pandemi.

_______________________

© material i rezervuar
Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve.
P. Bj New York: 21 korrik 2021

Follow us: 
Facebook : https://www.facebook.com/VizionSportiv
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti 
Blog:  https://pierosportvision.blogspot.com/

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts sent to your email.