Games of the XXXII Olympiad | Tokyo 2020 – Ceremonia e hapjes!

0
515

Në Tokio një ceremoni pas dyerve të mbyllura: midis festimit dhe kujtesës, tani fillon “gjuetia” për medalje!

Pothuajse kaluan katër orë midis shfaqjes dhe paradës së atletëve, me Naomi Osaka si mbajtese e fundit e pishtarit olimpik. Homazhe për historinë e Japonisë dhe për ata që janë në ballë të betejes kunder Covid-19.
Tani flaka ne magall digjet në bregun e Paqësorit!

Një psherëtimë e madhe. Pas më shumë se një viti pritje dhe frikës: Lojërat Olimpike numër 32 hapen zyrtarisht me një ceremoni ekstra të madhe që zgjati 3 orë e 50 minuta dhe u mbyll nga numri 2 i botës së tenisit, Naomi Osaka. Për atë detyra më komplekse dhe e lakmuar: të ndezë trekëmbëshin në formë piramide olimpike që tani do të zhvendoset dhe dërgohet për 16 ditët e ardhshme në brigjet e Oqeanit Paqësor.

LOJRA TE NDRYSHME
Për të ndriçuar këto lojëra të rezistencës dhe durimit, Lojëra që Japonia nuk i dëshironte (për shkak të Covid), Lojëra që kanë ngjallur një mijë polemika politike, Lojëra me dyer të mbyllura (të parat në histori), tani përfundimisht ato jane të hapura. Ishte një ceremoni e stilit shumë “japonez” dhe pak e më pak e lidhur me profilin ndërkombëtar, por duhet të kuptojmë gjithashtu se çfarë ka ndodhur në këtë vend muajt e fundit, me infeksionet e Covidit që ende rriten (megjithëse nën kontroll).

Nuk është rastësi që njëqind demonstrues mbërritën jashtë stadiumit Olimpik të Tokios për të protestuar. Megjithatë, pak më parë, shumë japonezë kishin ardhur afër stadiumit për të duartrokitur.

TE DYFISHTE BARTSIT E FLAMURIT
Pavarësisht rekomandimit të IOC, nga mbi 200 vende pjesëmarrëse në Lojëra, rreth njëzet paraqitën një mbajtës standard të vetëm në ceremoninë e hapjes:
“Të gjithë Komitetet Olimpike Kombëtare u lejuan të kishin një flamurtare femër dhe një standard mashkull- bartës, disa nuk kanë qenë në gjendje të përfitojnë nga kjo mundësi për shkak të kompleksitetit të udhëtimit dhe kufizimeve të periudhës së qëndrimit “, keshtu do te ishte shpjegimi i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar.

Këto vende përfshijnë Libinë, Etiopinë, Jemenin, Omanin, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bangladeshin, Xhibutin, Brunei, Mali, apo edhe Samoa dhe Trinidad & Tobago.

Parakaluan ndonese jo te paret edhe skuadra jone olimpike shqiptare e perbere nga 9 atlete.

E udhëhequr nga bartësit standardë Jessica Rossi dhe Elia Viviani, Ekipi i Italisë në ceremoninë e hapjes së Olimpiadës së Tokios ishte i pranishëm me 110 atletë nga 21 disiplina. Një numër i vogël krahasuar me 384 Azzurri të kualifikuar – një rekord historik – për ngjarjen me pesë unaza pas kufizimeve për shkak të pandemisë Covid-19.

KUJTIMET DHE EMOCIONET
Disa nga momentet emocionuese, të tilla si shumë homazhe (jo vetëm japoneze) për mjekët dhe infermierët që luftuan Covid, ose kur qielli mbi stadium u ndriçua me një “yll” të mbështetur nga teknologjia që notonte natën e Tokios. Kishte dedikime për sportin, për tolerancën në diversitet dhe natyrisht për viktimat e Tsunamit që goditi Japoninë Veriore 10 vjet më parë. Nga e kaluara u përmend edhe sulmi terrorist i Mynihut në 1972. Shumë homazhe në Japoni nga Edo Era, në teatrin Kabuki. Transpozimi i piktogramëve në persona fizikë ishte shumë i bukur. Piktogramet janë ato simbole që përfaqësojnë Lojërat dhe që në qendër të stadiumit përfaqësoheshin nga tre valltarë të talentuar.

Lojrat filluan!

______________________
(C) Material i rezervuar
Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve
Referenca: La Gazzetta dello Sport

Follow us: 
Facebook : https://www.facebook.com/VizionSportiv
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti 
Blog:  https://pierosportvision.blogspot.com/

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply