Giampiero Galeazzi | Ndërron jetë komentatori sportiv i mirënjohur i Rai-t!

0
969
Giampiero Galeazzi durante la trasmissione di Rai 1 ''Sabato sport'' a Roma il 25 marzo 1989. ANSA ARCHIVIO

Xhiampiero Galeaci
(Romë, 18 maj 1946 – 12 nëntor 2021)
Gazetar,komentator sportiv italian, drejtues televiziv dhe sportist kanotazhi. Drejtuesi i shume emisioneve sportive qe nga “Mercoledi Sport” dhe “90 minuto”

I njohur edhe me pseudonimin “Bisteccone” (Byfteku) për përmasat e tij te medhaja (që ia dha gazetari Gilberto Evangelisti) me origjinë piemontese nga babai (provinca e Novares), ai u diplomua në Ekonomi me një tezë në statistikë . Kloi per disa muaj në zyrën e marketingut dhe reklamave të FIAT-it në Torino. Ishte profesionist në kanotazh: fitoi kampionatin italian në “single” në 1967 (që i dha medaljen e bronztë për guximin atletike) dhe në kopje me Giuliano Spingardin. në vitin 1968 dhe gjithashtu në atë vit ai mori pjesë në zgjedhjet për Lojërat Olimpike të 1968 në Mexico City.

Babai i tij kishte fituar evropianët në kanotazh ne v. 1932. Pa e braktisur ende karrierën e tij sportive, ai u punësua nga RAI si gazetar sportiv, falë Evangelisti së pari në radio.

Dërgohet menjëherë në Lojërat Olimpike të 1972 në Mynih; për shkak të një ngjarjeje të papritur ndaj Mirko Petternellës, i mbërthyer në sistemin e rrethimit, ai bëri komentin e tij të parë në disiplinën e tij, kanotazh. Me ardhjen e Emilio Rossi në drejtimin e TG1, me këshillën e Tito Stagno, ai shkoi në televizion dhe përveç disa transmetimeve të lajmeve, transmetimet e para sportive ishin në “Domenica Sportiva” (E Diela Sportive) drejtuar nga Paolo Frajese në 1976 dhe si kurator i Sportit te së mërkurës “Mercoledi Sport”.

Me pas u caktua menjëherë në komentin e tenisit , duke u alternuar me Guido Oddo deri në pensionimin e tij në 1984 dhe mbi të gjitha sportin e tij, kanotazh, nga të cilat ai ndoqi garat kryesore, duke përfshirë 6 edicione të Lojërave Olimpike deri në Athinë në vitin 2004.
Nga viti 2008 në Lojërat Olimpike të Pekinit u zëvendësua nga Marco Lollobrigida. Në vitet tetëdhjetë ai u dërgua në “Domenica Sportiva” në ndeshjet kyçe të kampionatit të futbollit të Serisë A. Në vitin 1986 realizoi një nga raportet e tij të pakta jo sportive: ai ishte korrespondent i RAI-t në takimin midis Gorbačëv dhe Reagan në Reykjavík, ku ishte për ndeshjen e Kupës së Kampionëve midis Valur dhe Juventus.

Nga viti 1992 për 5 vjet ai drejtoi rubrikat “Cambio di campo” ( Ndryshimi i fushës), “Solo per i finali” (Vetëm për finalet) dhe “90º minuto”, në të cilat në skeçe të shumta ai tregoi brezin e tij komik të pa redaktuar.


Në vitin 1999 ai drejtoi 90 minuto te së dielës per ndeshjet e Kampionatit Serie A. Në vitin 1996 Pippo Baudo e donte atë në Festivalin e 46-të të Sanremos . Në të njëjtin vit ai ishte zëri i z. Swackhammer, antagonisti kryesor i filmit Space Jam.

Komentet e tij me rastin e medaljeve të arta në kanotazh nga Giuseppe dhe Carmine Abbagnale në Lojërat Olimpike të Seulit 1988 dhe nga Antonio Rossi dhe Beniamino Bonomi në Sidnei 2000 janë të paharrueshme, të karakterizuara nga entuziazmi i jashtëzakonshëm.

Në verën e vitit 2009 ai komentoi ndeshjet e Kupës së Konfederatave me Jacopo Volpi dhe Zibi Boniek. Për sezonin 2009-2010 ishte komentator futbolli në transmetimin e minutës së 90-të me Franco Lauro dhe në Replay me Zibi Boniek. Në verë ai mori pjesë në World Nights me Paola Ferrari, Maurizio Costanzo, live nga Piazza di Siena në Romë.

Më pas ai u bë komentator i minutës së 90-të me Franco Lauro, Jacopo Volpi dhe Zibi Boniek, dhe i minutës së 90-të te Champions League me Andrea Fusco, Marino Bartoletti, Adriano Bacconi dhe Ivan Zazzaroni. Në verën e vitit 2012 ai ishte mysafir i Netëve Evropiane me Andrea Fusco, Simona Rolandi, Jacopo Volpi, Adriano Bacconi dhe Serse Cosmi. Komediani i radios, Nicola Savino, shpesh e jepte zërin e tij për të parodizuar Galeazzin.
Nderroi jete në Romë më 12 nëntor 2021, në moshën 75-vjeçare vuante nga diabeti. Paraqitja e fundit televizive daton në 2018 ne “Domenia In”.

Ishte tifoz i skuadres se Lazies ne futboll , qe e shfaqi shpesh here gjate emisioneve sportive qe drejtonte.
__________________
Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve – nentor 2021

Follow us: 
Facebook : https://www.facebook.com/VizionSportiv
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti 
Blog:  https://pierosportvision.blogspot.com/

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply