Ina Hoxha, njëra nga ikonat e prezantimit të programit në TVSH!

0
2972

#KinematografiaShqiptare        #SpikeretTVSH      #InaHoxha

Ina Hoxha
Dy fjale per Ikonen e prezantimit te programit ne TVSH!

Per shume vite me radhe ka qene njera nga ikonat e spikeres shqiptare, teksa anunconte programin ne TVSH, institucioni ku aktualisht punon edhe sot , prane regjise se zerit.


Te qenurit spikere asokohe, nuk ishte krejt nje pozicjon i lehte, ishte dhe duhej te plotesonin ne mes te tjerave shume kritere, jo vetem paraqitjen por kerkohej inteligjenca, elekuenca, diksioni i paster etj

E pra Iva ishte njera nga ato spikeret qe magnetizonin publikun ndersa keto vajza simpatike anunconin programin. Qe 16 vjece ajo fiton nje konkurs ne mes shume e shume vajzave te bukura dhe televizive te kohes per prezantuese ne televizionin shqiptar, konkurse te kesaj natyre organizoheshin pothuajse nje here ne dy vjet. Qe nga ajo kohe, Iva do te paraqese programin per 30 vjet ne ekranin e TVSH-se, shtepise se saj te dyte. Tre dekada, nje jete te tere.

Ka qene nje privilegj per Iven te jet prezantuese , kjo pune asaj i jepte kenaqesi, por edhe shqetesimin , si studimin e perhershem te programit ditor (ishin te detyruar ta mesonin per mendsh), vemendjen per te mos gabuar “lapsuset” si dhe shprehjen ne dialekt, veshjen dhe paraqitjen para publikut. Kjo e fundit ishte edhe problemi me shqetesues ne baze te kerkesave qe kishte sistemi.

Me shume mundime dhe me shoqeri, shoqe me shoqe sajonin veshjet e ndryshme qe duhej t`i nderronin sa here qe shfaqesshin para kamerave. Megjithate, shpesh here ne rruge e pershendetnin edhe njerez qe nuk e njihnin, duke e bere ate te ndihej shume krenare. Akoma sot ka nostalgji per pozicjonin e spikeres.

“Mungesa e anonuncueses eshte si nje roman pa titull” do te thote ajo sot, mbasi ky pozicion ne TVSH nuk ekziston me. Ives qe ne fillim i pelqente te ndiqte menyren dhe rrugen e prezantimit te spikereve te tjera si Mimoza Tafaj, Zerina Kuke apo Luljeta Nosi, ato qe kishin qene me pare dhe qe Iva i gjeti aty ne televizion.

Qe nga viti 1995 kur le edhe shfaqjen ne ekran si spikere , punon aktualisht po ne televizionin shqiptar RTSH, prapa kamerave tek pulti i regjise se zerit, ne manipulimin e tere emisioneve dhe vecanerisht ate te edicionit te lajmeve.

Dergoj per faqen “Kinematografia Shqiptare” , Eni F. qe me 5 shtator 2019. 

© Te gjithe te drejtat e rezervuara

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here