Interval muzikor | Ema Qazimi – “Marinari”!

0
672

 

ZERA TE ARTE TE MIKROFONIT TE KENGES!
Ema Qazimi – “Marinari”
Muzika dhe orkestrimi: Aleksander Vezuli
Teksti: Alqi Boshnjaku
Interpretuar ne Festivalin “Kur vjen pranvera” – 1989

Qe nga casti i largimit
Kane kaluar dite e net,
Neper vale te permallimit
Ti me shoke lundron ne det.
Dhe nuk eshte ndarja e pare
Ti ke ikur dhe me stine,
Shok i jetes marinar
Ndarja rritka dashurine.
Sado larg, te ndjej prane
Ty o marinar…

Dhe me shoke ne toke te huaj, marinar,
mbani lart flamurin tone kombetar!

(refreni)
Marinar, marinar,
Neper bote s’je vetmitar.
Ku spirancen hedh anija
Eshte me ty Shqiperia.

Kete kohe te ndarjes sone
Te dy prisnim nje femije,
Ai erdhi sot ne jete
Linda vajze e te ngjan ty.
Kur te vish veren e nxehte
Do ta njomesh me lot malli,
Do ti vesh emrin e stines
Vera, Vera erdhi babi.
Bija ime a degjon
Kengn’ e Marinarit…

Dhe me shoke ne toke te huaj, marinar,
mbani lart flamurin tone kombetar!

(refreni)
Marinar, marinar
Neper bote s’je vetmitar
Ku spirancen hedh anija
Eshte me ty Shqiperia.

______________________
Mundesoi per artedashesit shqiptare on line: Kinematografia Shqiptare – shtator 2023


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply