Interval Muzikor | Lindita Theodhori – “Nën kurorën e ullirit”!

0
2051

 

INTERVAL MUZIKOR | ZERA TE ARTE TE MIKROFONIT
Lindita Thedhori – “Nen kuroren e ullirit”
Muzika: Aleksander Peci
Teksti: Agim Shehu
Interpretuar ne Festivalin e 19 te Kenges ne RTSH – 1980

Nen kuroren e ullirit
shtrydhje balt e ridhnin lot
rane lote e mbine dhimbje
ne zemren tone

Pertej fshatit ne te dale
niste rruga e kurbetit
permbi brigje, permbi vale
i rinte si plage detit.

Kjo shami e nenes lare o me lot
priste vajza valeve
dhimbje ndjente thell kjo toke
Iken iken vitet loten na u thane
drita e lirise reze hodhi an e mbane.

Nen kuroren e ullirit
nje grusht dhe ne dore kam mare
dhe me ngjan o si floriri
toka e shtrenjte

Shoh tek vine varg e varg
djem e vajza buze detit
S’do te kthehen kurre me jo
ato vite te kurbetit

Me shamine e vajzes
era e detit lot
hapet kenga e saj
porsi djelli rreze plot.

S’do te kthehen kure me jo
ato vite te kurbetit
Vjen e shket mbi vale, ulet si blerim
kjo kenge e re, kenge e brezit te ri

_____________
Kinematografia Shqiptare 2013-2021


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply