ISMAIL ZHABJAKU

0
846
Ismail Zhabjaku

(1932 – 1992)

Ismail Zhabjaku lindi më 4 mars të vitit 1932 në Shkodër, është regjisor, skenarist dhe aktor . Eshte nje emer i madh ne rregjizuren e kinematografise shqiptare. Firmen e tij e mbajne disa filma shqiptare si : “Lugina e pushkatarëve” (1971) (asisten regjisor); “Lumë drite” (1975); “Yjet mbi Drin” (1979); “Balonat” (1979); “Karnavalet” (1980); “Shtëpia jonë e përbashkët” (1981); “Fejesa e Blertës” (1984);
Pa lene ne harrese edhe nje seri dokumentaresh me metrazh te shkurter: 1973 – “Kendojne femijet tane; 1975 – “Kenga jone ne festival; 1976 – “Toka” ; 1977 – “Biografia e nje nene” ; 1978 – “Qytet i lashte, qytet i ri”;

Ne dy filma te tjere shqiptare ai ka qene skenarist: “Karnavalet” (1980); “Fejesa e Blertës” (1984);
Ndersa ne vitin 1970 interpreton si aktor ne “Lugina e pushkatareve . Me pas ne vitin 1972 ka interpretuar ne njeren nga perlat e kinemase sone tek “Kapedani” ne rolin e sekretarit te Partise, dhe po ne te njejtin vit tek “Ndergjegja”.

Nderron jete ne vitin 1992.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here