Kujtesë: 25 dhjetor lindi Artisti i popullit Kristaq Antoniu (1909 – 1979)!

0
1064

Kujtese: Data 25 dhjetor shenon lindjen e kengetarit, tenorit dhe baritonit Kristaq Antoniu (1909 – 1979), Artist i Popullit.

Me origjinë nga Korça, lindi në Rumani ku dhe përfundoi Akademinë Mimodramatike të Bukureshtit. Interpretoi rolet e para në disa filma, ku dhe u bë i njohur.

Si koncertist dhe këngëtar operetash, zhvilloi turne me një trupë nëpër Evropë.

Në Shqipëri u kthye në vitin 1935, ku dhe nisi një veprimtari të gjallë artistike. U shqua në interpretimin e arieve nga operat klasike dhe të këngëve popullore.

Nderroi jete me 17 mars

______________
Kinematigrafia Shqiptare ne aktivitet qe nga viti 2013

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here