“METEORE” TE SKENES | SHKELQIM DAJA!

0
1817

Shkelqim Daja
Aktor, asistent regjisor.

Nje nga temat e kesaj faqe eshte edhe “Meteore te skenes”, me synimin per te nxjerre nga “pluhuri” i harreses nje pjese te atyre aktoreve tane te cilet per vete faktin e pamvaresisht nga aftesia e tyre interpretative, kane patur nje karriere te shkurter tamam si ndricimi dhe rrugetimi i nje meteori! Ne kete grup ben pjese edhe aktori Shkelqim Daja

Lindi me 7 mars 1957. Kreu studimet ne Insitutin e Larte te Arteve (ILA) ne periudhen kohore 1977 – 1981.

Interpretoi ne filmat:
“Era e ngrohte e thellesive” – 1982 ne rolin e Astritit, nje minator,
“Zambaket e bardhe” – 1983 ne rolin e Rolandit,
“Fushe e kuqe, fushe e blerte” – 1984 ne rolin e Fatmirit,
“Shoke te nje skuadre” – 1984 ne rolin e nje futbollisti.

Ishte edhe asistent regjisor ne filmat: Breu i ashper”,  “Kthimi i ushtrise se vdekur” – si dhe ka bashkepunuar me regjisorin Enrico Lo Verso ne filmin “L`America”.

Shkelqim Daja ka qene per nje periudhe kohore edhe drejtor i Teatrit te Operas dhe Baletit si dhe mbas 1991-shit tek Piramida ne QNK Qendra Nderkombetare e Kultures per gjithe Shqiperine ne Tirane .

Aktualisht jeton ne Kanada qe prej 20 vitesh!

© Te gjithe te drejtat e rezervuara
Ekskluziviteti ne kete faqe mban daten 6 mars 2021
_________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here