Në kujtim të regjisorit Qerim Mata (1934-2019)!

0
215

Qerim Mata (1934 – 2019)
Regjisor, i filmave kronikale dhe dokumentare!

Lindi në Tiranë, më 20 tetor 1934. Pas mbarimit të Institutit të Lartë të Arteve për aktor, filloi punë në kinostudion “Shqipëria e re”. Interpretoi si aktor ne filmin “Perse bie kjo daulle” qe ne vitin 1969. Ndersa punoi si asistent regjisor ne filmat “Guximtaret” (1971) dhe “I teti ne bronx” (1979), ne kete te dytin interpretoi edhe si aktor rolin e spiunit Lefter Lefteri.

Si regjisor i pavarur realizoi filmin muzikor “Udhetim ne pranvere” (1975), falë një strukture të lehtë subjektore-rrugëtimit të një çifti të dashuruarish nëpër peizazhet industrial, bujqësore e mjedisore të vendit solli disa nga këngët më të bukura të kohës.

Në vitin 1972 xhiroi po ashtu si regjisor i pavarur filmin dokumentar “Motive dibrane”, i cili u pasua nga 45 të tillë me tema, subjekte e motive të larmishme , derisa doli ne pension ne vitin 1986.

Nder te tjere bejne pjese: “Neper rruget e nje qyteti” – 1974 / Spartakiada e trete kombetare – 1979 / “Nje det i hapur” – 1975 / “Lufton djali, lufton plaku, lufton Mujo Ulqinaku” – 1979 / “Vreshtaria” – 1981 / “Teatri partizan” – 1981 / “Porti i Durresit” – 1982 / “Shtypi yne i luftes” – 1982 / “Nje dite ne trase” – 1984 / “Spartakiada” – 1984 / “Lumi i jetes” – 1984 / “Tregim per njeriun e punes” – 1985 / “Me detaret e linjave te largeta” – 1988.

Ajo që krijon profilin e tij është lëvrimi i filmit dokumentar, ku vendin kryesor e zënë shqetësimet dhe problemet që lidhen me jetën e përditshme të njeriut të kohës.

Në vëmendjen e tij janë afruar edhe tema të tjera, qoftë ato nga historia dhe heronjtë e saj, nga shkolla dhe mësimdhënia, fizkultura dhe sportet, arti dhe bukuria e tij e deri te mjediset dhe peizazhet joshëse të vendit. Një mori reportazhesh bëjnë pjesë në ndihmesën e tij ndaj këtij lloji të filmimeve televizive ku mund të përmenden: “Reportazh në zonat e dëmtuara nga tërmeti” – 1979, “Tërmeti u mposht” – 1979.

Filma te tjere: “Kujdes, kujdes” – 1972 / “Dekadat e majit” – 1973 / “Fierze” – 1973 / “Pushteti qe lind nga gryka e pushkes” – 1974 / Neper unazen e metalurgjikut” – 1974 / “Sulmon kudo me furi” – 1974 / “Gjithmone ne rreshta” – 1974 / “Shoku Enver Hoxha, viziton ekspoziten Shqiperia sot” – 1974 / “Laci, qyteti industrial” – 1975 / “Mesojme dhe punojme” – 1976 / “Fshati Llukaj” – 1976 / “Orkestra Instrumentale Popullore e RP Kines” – 1977 / “Fierza” – 1978 / “Koncertet e majit” – 1978 / “Ekspozita Shqiperia sot” – 1979 / “Zbatoni me rreptesi rregullat e sigurimit teknik” – 1980 / “Rruga e lavdishme” – 1981 / “Udheve te hekurta” – 1982 / “Ne rruge te reja “ – 1983 / “Manifestim i madh” – 1984 / “Ne Permetin historik” – 1984 / “Me driten e Enverit” – 1985 / “40 vjetori i B. Profesionale te Shqiperise” – 1985 / “Mbledhja e KP te Frontit Demokratik” – 1986 / “Me Enverin ne Kongrese” – 1986 / “Delegacioni tregtar grek” – 1986 / “Nje jete, nje epoke” – 1986 / “Gadishmeri, vendosmeri, unitet” – 1986.
Ndahet nga jeta me 20 mars 2019.
___________
Kinematografia Shqiptare 2013-2021
Referenca: Enciklopedia e Filmit Shqiptare – Toena 2002 / A. Hoxha / f. 258-259.

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here