Të paharruara nga futbolli

NGJARJE NGA FUTBOLLI

Histori Kampionësh | Hugo Gatti, 1-shi i portës argjentinase!

0
Hugo Gati “Ujku”, “Kryqezimi”, “Dorezimi”, “Fitore”, keto jane disa nga emerimet qe e perkufizojne ate! Do ta quajne “El loco”, i cmendur! Tamam i cmendur mund te quhet nje portier i tille qe per te ndalur...

1982 | Përplasja Shumaker – Batiston në gjysmëfinalen me dramatike të Kupës së Botës!...

RFGJ-France 3-3! I Eshte njera nga gjysmefinalet e Kupës së Botës e luajtur të premten e 8 korrikut ne Sevilje, ne mes Francës dhe Gjermanisë Perendimore, e cila rezultoi te jete njera nga sfidat më ikonike...

1974 | Zaire, Mobutu, kërcënimi, Brazili dhe goditja e lirë.

0
Histori te ndryshme nga Kupa e Botes! “ATA E MBYLLEN HOTELIN PËR TË GJITHË GAZETARËT DHE THANË SE NËSE HUMBASIM 0-4 KUNDER BRAZILIT, ASNJË NGA NE NUK MUND TË KTHEHET NË SHTËPI”!!! Kjo qe do tregojme...

Pas njëzet vjetëve, gjyqtari Byron Moreno dhe ndeshja Itali – Kore!

Gjyqtari i shume perfolur i ndeshjes Itali-Kore ka dhene nje interviste kohet e fundit ne gazeten italiane sportive “Gazzetta dello Sport”! Arbitri që ishte protagonist i eliminimit të “Azzurri” në Botërorin 2002 tregon për kete...

(ARKIV) ÇEREKFINALET E KAMPIONATIT EUROPIAN-1972 | SFIDA ANGLI – RFGJ!

Angli – RF Gjermane 1-3 (0-1). 27’ Uli Hoeness 0-1, 78’ Francis Lee 1-1, 84’ (pen) Günter Netzer 1-2, 88’ Gerd Müller 1-3. Gjyqtar: Robert Helies (FRA). Spektatore: 100.000 Me fitoren 1-3, futbollistet gjermanoperendimor moren revanshin per...

Giampiero Galeazzi | Ndërron jetë komentatori sportiv i mirënjohur i Rai-t!

0
Xhiampiero Galeaci (Romë, 18 maj 1946 - 12 nëntor 2021) Gazetar,komentator sportiv italian, drejtues televiziv dhe sportist kanotazhi. Drejtuesi i shume emisioneve sportive qe nga "Mercoledi Sport" dhe "90 minuto" I njohur edhe me pseudonimin “Bisteccone” (Byfteku)...

Brazil – Argjentinë, sfida e madhe e futbollit latino-amerikan e ndërprerë mbas 6 minutave...

0
E pabesueshme. Brazili dhe Argjentina luajnë vetëm 6 minuta në ndeshjen për kualifikueset e Kupes se Botes në Katar 2022. Pastaj ndodh diçka që nuk është parë kurrë më parë: policia braziliane pushton fushën...

Jurgen Sparwasser dhe sfida në mes vëllezërve, (‘ein kampf zwischen brüdern)! #2

“Ne kunder vetvetes”: Hamburg: 22 qershor 1974. Me shaka, Sparwasser kishte deklaruar nëse ne epitafin e varrit te tij pa emer do te shkruhej vetem fjalet ”Hamburg, 22 qershor 1974” , të gjithë do ta...

Jurgen Sparwasser dhe sfida në mes vëllezërve, (‘ein kampf zwischen brüdern)! #1

Pjesa e pare “Ne kunder vetvetes”: Hamburg: 22 qershor 1974. Me shaka, Sparwasser kishte deklaruar nëse ne epitafin e varrit te tij pa emer do te shkruhej vetem fjalet ”Hamburg, 22 qershor 1974” , të...

E rrallë në “Premiere League” | Portieri Alison shënon me kokë në min. 95`!

E ralle ne fushat e futbollit: Alisson shënon në minutën e 95-të! "Reds" ende luftojnë për nje vend kualifikimi ne Ligën e Kampionëve. Eshte java e 36-te e Premiere League angleze (16 maj 2021). Kundër West Brown tashmë...

FIFA – Kupa e Botës 1938! Një ndeshje me emocione të pafundme!

Ka qene ora 5 e mbasdites se dates 5 Qershor 1938, kur gjyqtari nga Suedia Ivan Eklind i ka fryre bilbilit për të filluar njeren nga ndeshjet me dritheruese ne historine e kupes se...

“Pesë zogj me një të shtënë”!

Nje nder rastet me te vecanta dhe njekohesisht me te habitshme per aq sa mbahet kujtesa ne ndeshkimin e lojtareve me karton ne nje kohe pernjeheresh, ka ndodhur ne sezonin e 1971 - 1972...