Të paharruara nga futbolli

NGJARJE NGA FUTBOLLI

Giampiero Galeazzi | Ndërron jetë komentatori sportiv i mirënjohur i Rai-t!

0
Xhiampiero Galeaci (Romë, 18 maj 1946 - 12 nëntor 2021) Gazetar,komentator sportiv italian, drejtues televiziv dhe sportist kanotazhi. Drejtuesi i shume emisioneve sportive qe nga "Mercoledi Sport" dhe "90 minuto" I njohur edhe me pseudonimin “Bisteccone” (Byfteku)...

Brazil – Argjentinë, sfida e madhe e futbollit latino-amerikan e ndërprerë mbas 6 minutave...

0
E pabesueshme. Brazili dhe Argjentina luajnë vetëm 6 minuta në ndeshjen për kualifikueset e Kupes se Botes në Katar 2022. Pastaj ndodh diçka që nuk është parë kurrë më parë: policia braziliane pushton fushën...

Jurgen Sparwasser dhe sfida në mes vëllezërve, (‘ein kampf zwischen brüdern)! #2

“Ne kunder vetvetes”: Hamburg: 22 qershor 1974. Me shaka, Sparwasser kishte deklaruar nëse ne epitafin e varrit te tij pa emer do te shkruhej vetem fjalet ”Hamburg, 22 qershor 1974” , të gjithë do ta...

Jurgen Sparwasser dhe sfida në mes vëllezërve, (‘ein kampf zwischen brüdern)! #1

Pjesa e pare “Ne kunder vetvetes”: Hamburg: 22 qershor 1974. Me shaka, Sparwasser kishte deklaruar nëse ne epitafin e varrit te tij pa emer do te shkruhej vetem fjalet ”Hamburg, 22 qershor 1974” , të...

E rrallë në “Premiere League” | Portieri Alison shënon me kokë në min. 95`!

E ralle ne fushat e futbollit: Alisson shënon në minutën e 95-të! "Reds" ende luftojnë për nje vend kualifikimi ne Ligën e Kampionëve. Eshte java e 36-te e Premiere League angleze (16 maj 2021). Kundër West Brown tashmë...

FIFA – Kupa e Botës 1938! Një ndeshje me emocione të pafundme!

Ka qene ora 5 e mbasdites se dates 5 Qershor 1938, kur gjyqtari nga Suedia Ivan Eklind i ka fryre bilbilit për të filluar njeren nga ndeshjet me dritheruese ne historine e kupes se...

“Pesë zogj me një të shtënë”!

Nje nder rastet me te vecanta dhe njekohesisht me te habitshme per aq sa mbahet kujtesa ne ndeshkimin e lojtareve me karton ne nje kohe pernjeheresh, ka ndodhur ne sezonin e 1971 - 1972...

“Duhanshitesi fluturues” qe luajti dy boterore!

Jan Jongbloed ka qene njeri nga portieret e vecante te futbollit boteror. I lindur me 25 nentor 1940, e ka ushtruar kete sport vetem per kenaqesi. I aktivizuar me klubet DWS e mandej me FC Amsterdam,...

Dueli në mes Peles dhe Mazurkiewicz!

Sekuenca nga triblimi i fameshem i Peles ndaj Mazurkiewicz, me portierin qe mbeti ne vend ne mes topit ne njerin krah dhe Peles ne krahun tjeter. Per te gjithe ato qe nuk e njohin, ai...

1950! FINALJA DRAMATIKE DHE HEROI I “MARAKANËS” OBDULIO VARELA!

Ne qofte se per Brazilin futbolli eshte fantazi dhe spektakel, per Uruguain ai eshte taktike dhe prakticitet! Ajo qe konsiderohet si ndeshja finale e Boterorit `50 , nuk eshte ne realitet nje finale e...

24 maj 1964: tragjedia në “Estadio Nacional de Lima” , 328 të vdekur nga...

Cilin përbindësh kemi lindur keshtu? Ç`farë e keqe? Kjo krijesë tani është absolutisht jashtë kontrollit. Mallkuar anglezët që shpikën futbollin në Sheffield, duke lindur diçka që së shpejti do të na dalë jashtë kontrollit për...

Labinoti!

0
Në foto, shihen një grup lojtarësh të Labinotit, menjëherë pas ndeshjes me Partizanin në Tiranë. Menjëherë pasi janë shpallur kampionë edhe matematikisht . Kampionati dhe sezoni më i bujshëm por edhe më i çuditshëm futbollistik....