Profil i aktorit, regjisorit e pedagogut Alfred Bualoti!

Alfred Bualoti Aktor, pedagog ne Akademine e arteve me nje veprimtari te gjate ne skene nje...

Foto e ditës: “Tiranozauri” | 27 vjet që nga shfaqja...

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR (1945-1990) Si sot, me 4 tetor 1995, 27...

Portret i kompozitores Lejla Agolli!

Lejla Agolli Kompozitore! Mban titullin “Mjeshter i madh” Lindi ne Korce me 4 tetor...

Profil i artistes elbasanase Ermira Bahidi – Gjata!

Ermira Bahidi - Gjata! Aktore, regjisore dhe pedagoge ne ILA. Ti trokite lehte...

Syçkat si ato te tuat……..

Rubrika me argetuese e "Foto batutes" nga e cila kjo faqe...

Profil i kantautorit Luan Zhegu!

Luan Zhegu Kengetare, kompozitor Mban titullin "Mjeshter i madh". Njeri nga zerat e arte...

Shkrimet e fundit për Kinemanë & Sportin

SANDER PROSI NE PANTEONIN E PAVDEKESISE!

"Artisti i Popullit" ne panteonin e pavdeksise. Ikone e aktrimit shqiptar! Sander Prosi (1920 - 1985) ka kohe qe i mungon skenes shqiptare, por...

MIMIKA LUCA | THE STARS OF ALBANIAN SCENE

#KinematografiaShqiptare #AlbanianCinemtographySceneArt #MimikaLucaActress Lexojeni ne shqip ketu: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare/photos/?tab=album&album_id=631693386890533 MIMIKA LUCA Actress of Theater play and Albanian Cinematography! She was born in Gjirokastra on December 24, 1937. She had...

Në kujtim të një artisti të vecantë | Muharrem Fejzo (1933-2020)!

Muharrem Fejzo (1933-2020) Ai eshte nje nder rregjisoret me te mire shqiptare nje nga ta qe ka krijuar historine e kinemase shqiptare, Nderi i Kombit,...

KUJTIM GJONAJ (1946-2021) | NJË KALORËS I DOKUMENTARIT!

Kujtim Gjoni (Gjonaj) (1946 - 2021) Skenarist, regjisor i filmave dokumentarë dhe vizatimorë, producent dhe botues shqiptar. Lindi me 13 Nëntor të vitit 1946 në qytetin...

ALIDA HISKU | “SHOKU YNE”

(MUZIKE) | Kinematografia Shqiptare -2- Kinematografia Shqiptare, Arti Skenik dhe Sporti ZERA TE ARTE TE MUZIKES! Alida Hisku - "Shoku yne" kengetare shqiptare ; kengetare dhe festivale...

KLEOPATRA DOKLE | VAJZA E VALEVE JONIANE DHE NUSJA E KENGEVE LUMJANE TE KUKESIT!

Kleopatra Skarço-Dokle, Kengetare / aktore. Vajza e valëve joniane dhe nusja e këngëve lumjane të Kukësit. Shembulli i bashkimit shqiptar, Veri-Jug. Lindi me 17 dhjetor 1949...

“JOVAN BREGU” (BATUTAT)

| Kinematografia Shqiptare ne Dailymotion Kinematografia Shqiptare, Arti Skenik dhe Sporti Batutat te "Xhaxhi Vanit" te interpretuar me mjeshtri nga Roland Trebicka ne komedine "Pallati 147" ...

VAÇE ZELA – “LEMZA”

(INTERVAL MUZIKOR) | Kinematografia Shqiptare Kinematografia Shqiptare, Arti Skenik dhe Sporti Festivali i 1-re i Kenges ne RTSH - 1962 Vace Zela - "Lemza" Muzika: Agim Krajka Teskti: Haxhi...

EMA QAZIMI – KUSH ME NJEH MUA

(ZERA TE ARTE TE MIKROFONIT) | Kinematografia Shqiptare Kinematografia Shqiptare, Arti Skenik dhe Sporti Follow INTERVAL MUZIKOR Ema Qazimi - Kush me njeh mua Festivali i 11-te i Kenges...

(HUMOR) KUNATI I SHOKUT XHEMAL

#Kinematografia Shqiptare Kinematografia Shqiptare, Arti Skenik dhe Sporti Follow #Estrada profesioniste e qytetit te Shkodres #Skec - #Humor - #komedi #KinematografiaShqiptare

Shkrime në fokus

Komentet e fundit

error: Content is protected !!