(VIDEO) Filmi TV “Agimet e stinës së madhe” (5 seritë)

SERIA 1 FILMI TV "AGIMET E STINES SE MADHE" S1 from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.   SERIA 2 FILMI...

(VIDEO) Filmi “Gunat përmbi tela”

0
FILMI "GUNAT PERMBI TELA" from Kinematografia Shqiptare on Vimeo. Filmi "Gunat përmbi...

(VIDEO) Filmi “Vëllezër dhe shokë”

0
FILMI "VELLEZER DHE SHOKE" from Kinematografia Shqiptare on Vimeo. Filmi "Vëllezër dhe...

(VIDEO) Filmi “Shpërthimi”

0
FILMI SHQIPTAR "SHPERTHIMI " from Kinematografia Shqiptare on Vimeo. Filmi "Shpërthimi" prodhim...

Drama “Fisheku ne pajë” | Teatri “Migjeni”, Shkodër!

0
Njera nga shfaqjet teatrale me te arrira ne dramaturgjine shqiptare eshte...

Foto galeri e shfaqjeve teatrale në vite të trupës “Migjeni”, Shkodër!

0
Teatri "Migjeni" Shkoder nepermjet fotove ne vite Ky vit shenon 73 vjetorin...

Shkrimet e fundit për Kinemanë & Sportin

(VIDEO) FILMI “PLAKU DHE HASMI”

  Filmi "Plaku dhe hasmi" prodhim i vitit 1981 nga Kinostudio "Shqiperia e Re". Regjia: Hysen Hakani, Skenari: Vath Koreshi, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Shaqir Kodra Përmbajtja...

FILMI “NËNTORI I DYTË”

  ...VAZHDIMI I FILMI!   "Nëntori i dytë" është një film i prodhuar në Shqipëri në vitin 1982. Regjia: Viktor Gjika, Skenari: Dh. Shuteriqi, K. Blushi, Producent: Shqipëria...

FILMI “GJENERALI I USHTRISE SE VDEKUR”

Pjesa 1   Pjesa 2   Pjesa 3 SKEDA E FILMIT: Kinematografia Arti Skenik & Sporti - janar 2021

Kolosi i skenes shqiptare | Sander Prosi (1920-1985)

"O popull sa shume gjera behen nen emrin tend, biles edhe naltmadhnija flet nen emrin tend . Nje njeri mund te mashtroje nje tjeter...

Portreti i harruar | Sander Prosi ne “Pranvere e hidhur”!

Në galerinë e një piktori ruhet që nga 1985 një portret i çuditshëm. Me shallin e hedhur shkujdesur në qafë, flokët e shpupurisur e...

Pashko Çomo | Kinooperatori veteran!

Kinooperatore i filmave kronikale dhe dokumentare i Kinostudios. “Shqiperia e Re”. Lindi ne Tirane me 6 janar 1926. Mbasi kreu nje kurs nje vjecar...

Futbolli total holandez dhe ai praktik racional i gjermanëve!

Këdo që të pyesësh nga të pasionuarit e futbollit, historia e këtij sporti njeh erën e re të saj në Majin e largët të...

FILMI “NË PRAG TË LIRISË”

Filmi "Ne prag te lirise" ...vazhdimi i filmit Filmi "Në prag të lirisë" prodhim i vitit 1981. Regjia: Ibrahim Muço, Kristaq Mitro, Skenari: I. Muço, K....

LUAN RAMA | SKENARISTI I KINOSTUDIOS “SHQIPERIA E RE”!

Skenarist, publicist, studiues e diplomat. U lind ne Tirane me 5 janar 1952. Ka kryer studimet ne Universitetin e Tiranes ne degen e gezetarise ....

Xhemil Tagani (1945-2021) | Përkujtimore!

Xhemil Tagani (1945-2021) Aktor i teatrit dhe kinematografise shqiptare! U lind në 6 Shkurt të vitit 1945. U dallua per zerin e tij karakteristiik dhe interpretimin...

Shkrime në fokus

Komentet e fundit

error: Content is protected !!