Filmat e Kinostudios “Shqipëria e Re” në kohën e komunizmit!

Filmat e Kinostudios “Shqipëria e Re” në kohën e komunizmit Hyrje Filmat e kohes se komunizmit te...

(VIDEO) Yje të skenës | Foto kolazh i aktorit Fane Bita!

0
  YJE TE SKENES - PROFIL! Foto kolazh i aktorit te shquar...

Në kujtim të inxhinierit dhe teknollogut Nasi Shamija (1931 – 2017)

0
Nasi Shamia Inxhinier, kimist i filmit shqiptar ne Kinostudion “Shqiperia e Re”. Eshte...

(VIDEO) Filmi “Detyre e posaçme”

0
FILMI SHQIPTAR "DETYRE E POSACME" ! from Kinematografia Shqiptare on Vimeo. "Detyrë...

(VIDEO) Filmi serial TV “Dy vjet pushime”!

0
Filmi "Dy vjet pushime" me titullin ne origjinal: Deux ans de...

Muzika bën shpirtin të udhëtojë nëpër universin e pafund….

0
RUBRIKA E PERSHENDETJEVE DHE E THENIEVE TE ZGJUARA! Muzika ben shpirtin te...

Shkrimet e fundit për Kinemanë & Sportin

ISMAIL ZHABJAKU

(1932 – 1992) Ismail Zhabjaku lindi më 4 mars të vitit 1932 në Shkodër, është regjisor, skenarist dhe aktor . Eshte nje emer i madh...

Në kujtim të operatorit Ilia Terpini (1938-2018) !

Ilia Terpini (1938 - 2018) Operatori i Kinostudios “Shqiperia e Re”. Nje jete te tere me syrin ne aparatin e xhirimit. Lindi me 25 dhjetor. Mbaroi fakultetin...

IBRAHIM MUÇAJ | REGJISORËT E MËDHENJ SHQIPTARË!

Ibrahim Mucaj (1944 - 2010) Regjisor / Artist i merituar. Nje emer i madh ne rregjizuren shqiptare, per filmin artistik dhe dokumentarin. Lindi në Vlorë më...

QITESET SHQIPTARE NE ARENEN NDERKOMBETARE!

Ndersa meshkujt ne kete sport nuk kane fituar asnje medalje, (flasim persa i perket boteroreve, europianeve ose Olimpiadave), femrat shqiptare perkundrazi kane bere...

FUTBOLL FINALJA E KUPËS SË REPUBLIKËS 1972 | “VLLAZNIA” FITUESE, R.RRAGAMI ARKITEKTI I SAJ!

Nga : Arian Muraj Në të vërtetë, Besës vetëm një titull i mungonte që të mund të quhej zyrtarisht një fuqi e futbollit shqiptar. Vllaznia,...

Ndeshjet e para gjysmefinale te Kupes se Republikes

Udhetojme prapa ne kohe, ne edicionin e v. 1972. Mbas ndeshjeve te para te gjysmefinaleve, si gjithmone ne raste te tilla, del vetvetiu pyetja se...

BASKETBALL IN OLYMPICS 1972, U.S.S.R vs U.S.A

Longest 3 seconds in the Sports. It`s the most controversial basketball game in Olympic history. One of the greatest controversies in the history of international...

ATLETIKA REKORDET BOTERORE QE I KANE REZISTUAR KOHES

Une i perkas nje brezi te rritur me sportin dhe kampionet e viteve 80-te dhe fillimet e 90-tes! Per mese 15 vjet kam ndjekur Futbollin,...

SHQIPERI – POLONI 0-1

A ishte e mjaftueshme pergatitja e Kombetares? E enjte, 30 maj 1985, ne stadiumin kombetar “Qemal Stafa” . Ora: 17;30 Shqiperia: Musta – Zmijani, Hodja, Targaj,...

Shqiperia, Polonia, Anglia dhe pak kujtese!

Nuk ishin mbushur akoma 24 orë nga nata e frikshme e ''Heysel''. Më 29 qershor, me finalen Juventus - Liverpool, historia e futbollit mbylli...

Shkrime në fokus

Komentet e fundit

error: Content is protected !!