(VIDEO) Filmi “Gratë pa emra”!

  "Gratë pa emra" (Donne senza nome) është një film dramatik italian i vitit 1950...

(VIDEO) Filmi “Rrethimi i vogël”!

0
  Filmi "Rrethimi i vogël" prodhim i vitit 1986. Skenari: Ruzhdi Pulaha Operator:...

(VIDEO) Komedia “Martesa e avokatit”!

0
  Komedia e shkurter "Martesa e avokatit" Regjia: Fatos Haxhiraj Skenografia: Agim Zajmi...

(VIDEO) Filmi TV “Velat e bardha”!

0
  Filmi TV per femije "Velat e bardha" TVSH - Radiotelevizioni Shqiptar (Film...

(VIDEO) Yje të skenës | Profil i artistit Zija Grapshi!

0
  YJE TE SKENES - PROFIL! Zija Grapshi Aktor i Estrades se Tiranes,...

Profil i operatorit Bardhyl Martiniani (1941 – 2022)

0
Bardhyl Martiniani (1941-2022) Operator i filmit dokumentar, kronikal dhe artistik ne Kinostudio...

Shkrimet e fundit për Kinemanë & Sportin

Profil i regjisorit Kristaq Dhamo (1933-2022)!

Kristaq Dhamo (1933 - 2022)  Regjisor, kritik arti, mban titullin e larte: Artist i Popullit. Lindi më 20 Pril 1933 në Fier. Mbasi mbaroi Liceun artistik...

Në kujtim të operatorit Ilia Terpini (1938-2018) !

Ilia Terpini (1938 - 2018) Operatori i Kinostudios “Shqiperia e Re”. Nje jete te tere me syrin ne aparatin e xhirimit. Lindi me 25 dhjetor. Mbaroi fakultetin...

IBRAHIM MUÇAJ | REGJISORËT E MËDHENJ SHQIPTARË!

Ibrahim Mucaj (1944 - 2010) Regjisor / Artist i merituar. Nje emer i madh ne rregjizuren shqiptare, per filmin artistik dhe dokumentarin. Lindi në Vlorë më...

QITESET SHQIPTARE NE ARENEN NDERKOMBETARE!

Ndersa meshkujt ne kete sport nuk kane fituar asnje medalje, (flasim persa i perket boteroreve, europianeve ose Olimpiadave), femrat shqiptare perkundrazi kane bere...

FUTBOLL FINALJA E KUPËS SË REPUBLIKËS 1972 | “VLLAZNIA” FITUESE, R.RRAGAMI ARKITEKTI I SAJ!

Nga : Arian Muraj Në të vërtetë, Besës vetëm një titull i mungonte që të mund të quhej zyrtarisht një fuqi e futbollit shqiptar. Vllaznia,...

Ndeshjet e para gjysmefinale te Kupes se Republikes

Udhetojme prapa ne kohe, ne edicionin e v. 1972. Mbas ndeshjeve te para te gjysmefinaleve, si gjithmone ne raste te tilla, del vetvetiu pyetja se...

BASKETBALL IN OLYMPICS 1972, U.S.S.R vs U.S.A

Longest 3 seconds in the Sports. It`s the most controversial basketball game in Olympic history. One of the greatest controversies in the history of international...

ATLETIKA REKORDET BOTERORE QE I KANE REZISTUAR KOHES

Une i perkas nje brezi te rritur me sportin dhe kampionet e viteve 80-te dhe fillimet e 90-tes! Per mese 15 vjet kam ndjekur Futbollin,...

Shqiperi – Poloni 0-1 | Eliminatoret e Kampionatit Boteror – Meksike 1986!

A ishte e mjaftueshme pergatitja e Kombetares? E enjte, 30 maj 1985, ne stadiumin kombetar “Qemal Stafa” . Ora: 17;30 Shqiperia: Musta – Zmijani, Hodja, Targaj,...

Shqiperia, Polonia, Anglia dhe pak kujtese!

Nuk ishin mbushur akoma 24 orë nga nata e frikshme e ''Heysel''. Më 29 qershor, me finalen Juventus - Liverpool, historia e futbollit mbylli...

Shkrime në fokus

Komentet e fundit

error: Content is protected !!