Profil i aktorit te humorit Fadil Hasa (1940-2018)

0
1571

Fadil Hasa (1940-2018) Artist i merituar!
Aktor i shquar i gjinise se humorit shqiptar.

U lind me 8 prill 1940. Vendlindja e tij është Kruja, por ai u njoh nga të gjithë admiruesit e tij si Fadili i estradës së Durrësit. Talenti i tij u shfaq fillimisht ne vitin 1970 me estradën amatore të Portit të Durrësit. 4 vjet me pas në vitin 1974 u bë pjesë e estradës së Durrësit si aktor profesionist.

Rolet e tij duket se kanĂ« shenjuar historinĂ« e humorit nĂ« ShqipĂ«ri, atij humori tĂ« pastĂ«r, i cili tĂ« bĂ«n tĂ« qeshĂ«sh me gjithĂ« shpirt. Me dhjetĂ«ra personazhe qĂ« ka sjellĂ« ne numrat e humorit i kane dhene atij shumĂ« vlerĂ«sime nga publiku. GjatĂ« viteve qĂ« ai ka qenĂ« pranĂ« EstradĂ«s sĂ« DurrĂ«sit, ajo ishte edhe njĂ« kohĂ« e artĂ« nĂ« jetĂ«n artistike te aktorit. Çdo rol i realizuar me profesionalizĂ«m e ka pĂ«rcjellĂ« mĂ« sĂ« miri mesazhin nĂ« publik me problemet qĂ« trajtonte humori shqiptar, dhe kjo pĂ«r aktorin e njohur Fadil Hasa ka qenĂ« prioritet edhe pĂ«r aktorĂ«t e tjere.

Pjesa “Dajrja”, krah kolegut Muharrem Hoxha, mbetet e paharruar, e po kĂ«shtu edhe tĂ« tjera pjesĂ«, si “Sheqeri”, “Tekniku i lavatriçes”, apo copĂ«za humori, tĂ« cilat shfaqeshin pĂ«r natĂ«n e fundvitit nĂ« ekranin e televizionit publik shqiptar, mbeten edhe sot, si perla tĂ« humorit. Ka luajtur edhe nĂ« filma si : ZĂ«vendĂ«si i grave (1987) roli i Shabanit; Mao Ce Dun (2007) roli i Hekuran Romalinit; KronikĂ« provinciale (2009);

NĂ« edicionin e 13 tĂ« Festivalit mbarĂ«kombĂ«tar tĂ« filmit, aktorit Fadil Hasa ju dha çmimi i Aktorit mĂ« tĂ« mirĂ«, pĂ«r rolin e luajtur nĂ« filmin “Mao Ce Dun”.
Ndahet nga jeta me 16 korrik 2018
Fadil Hasa mban titullin “Artist i Merituar”.

Publikuar qe ne prill 2016 dhe rishikuar ne vitet vijues
__________

Kinematografia Shqiptare qe ne vitin 2013

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here