Profil i aktorit te humorit Todi Llupi.

0
3885

Todi Llupi
Aktor humori i Estrades se Fierit
“Artist i merituar”

Lindi ne Fier, me 1 mars. Qe nga viti 1971 e ne vazhdim punon si aktor profesionist ne Estraden e Fierit, ku ka realizuar shume role ne komedi te plota apo me nje akt, ne skece, parodi, kuplete, monologe, pantomima, dialoge et. Aktrimi i tij bie ne sy per ngjyrat popullore, perdorimin e dialektit dhe zhargonit te Shqiperise se Mesme, per tipat dhe karakteret qe vijne nga shtresat kryesisht fshatare e te uleta. Eshte nje nga kupletistet dhe parodistet e hijshme te kesaj estrade, me nje ze te bukur, tenor, timber te forte e te paster. Eshte bere i njohur posacerisht ne nje nga interpretimet e tij me te spikatura, ate ne parodine “Po martojme Malon” (1982). Ne vitin 1989 i jepet titulli “Artist i merituar” .

Role kryesore:
“Nje shkrimtar ne kulle” – fshatari
“Bashkefshataret” – zv/ministri
“Anekdotat e humorit popullor” – kryeplaku
“Kontakte dhe izolatore” – brigadier
“Kenga e gjyles” – brigadieri
“Rexhoja ka thirrur rojet e bostanit” – Llazi
“Farat e shalqirit” – brigadieri
“Plakemi me hallet e botes” – fshesaxhiu
“Cobua me shkrimtarin” – shkrimtari
“Floke debore ne prill” (komedi),1982– Mirashi
“Nje budalla e gjysem” (komedi),1995 – avokati
“Lamtumire fukarrallek” – (komedi), 1996 – fshatari
“Me trap drejt Europes” (komedi) – calamani
“Pazari” (komedi), 2004) – polici
“Genjeshtra me kembe te gjata” (komedi), 2006 – kinomekaniku
“Amnesti” (Film), 2011 – Gjyshi

_________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013
Referenca: “Enciklopedia, teatri dhe Kinematografia Shqiptare” – Toena 2009 / J. Papagjoni / f. 280

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here