Profil i artistes elbasanase Ermira Bahidi – Gjata!

0
2438

Ermira Bahidi – Gjata!
Aktore, regjisore dhe pedagoge ne ILA.

Ti trokite lehte tek une
si shiu i vjeshtes se dyte
dhe enderrat e mia, hodhen rrenje
e lule celin perhere……..!

Lindi ne Elbasan me 3 tetor 1956. Kreu gjimnazin ne sezonin 1974-1975. Ne vitin 1979 mbaron studimet ne Insitutin e Larte te Arteve, dhe po ate vit fillon karrieren e saj si aktore ne Teatrin “Skampa” te qytetit te saj , ne Elbasan ku punoi deri ne v. 1982. Ne shtatorin e v. 1982 transferohet ne Tirane si pedagoge e fjales artistike ne Akademine e Arteve. Ne vitin 1999 fiton titullin “Asistente profesore”.

Nder rolet e saja me te spikatura ne Teater jane ai i Bekes ne “Toke e ndezur” (1981) ai i Lilit ne komedine e mirenjohur “Shi ne plazh” (1984) te Teodor Lacos. Pastaj Livia ne “Mesuesi i letersise” (1986) te Ruzhdi Pulahes, zonja Alving ne “Hijet” (1994) te Ibsenit, Judita ne “Judita” (1995); zonja Bef ne “Rinoceronti” (1997) ; ne rolin e gruas se moshuar ne “Karriget” (2000) shfaqje me tre pjese te Joneskut. Karriera e saj ne Teater vazhdon edhe me role te tjera si ai i rolit te Veres ne “Profesioni me i vjeter” (2000); Vita Simons ne “Harri e Meri Ciz “ (2008) etj. Te shumta edhe rolet me trupen e teatrit te “Skampes”.

 
 

Karrieren ne filmin artistik e fillon ne vitin 1980 tek “Nusja” ne rolin e nuses. Me pas luan ne rolin e Elses tek “Ne cdo stine” – 1980, te Nores ne “Nxenesit e klases sime” – 1984; ne rolin e Bakovices ne “Vjeshte e nxehte `43” – 1985; ne rolin e Elit tek “Rrethi i kujteses” (1987);si Jeta ne “Pas fasades” – 1992; si nusja ne “Zemra e nenes” -1993 dhe “Une, ti e Kasandra” – 1999.

  
  
   
   
Foto galeri nga filmi "Nusja"
  
  
  
  
  

Aktorja gjate interpretimit ka shfaqur natyre lirike dhe poetike, megjithate eshte vene re se ajo eshte e suksesshme ne interpretimin me zgjuarsi dhe inteligjence edhe ne figura te planit satirik. Ermira ka qene drejtuese e disa emisioneve televizive. Ne vitin 1996 ka qene regjizore e spektaklit “Monologe dhe rite te antikitetit”.

Ne vitin 1999 gjithashtu eshte ulur ne karrigen e rregjizores, ne filmi televiziv “Une ti dhe Kasandra” i cili mban firmen e saj edhe si skenariste dhe si aktore ne njerin nga rolet kryesore, ate te nenes. Si skenariste eshte gjithashtu (bashkeautor me B. Bishen) edhe e filmit “Bolero”.

Shembja e Teatrit Kombetar pikelloi se tepermi shume aktore dhe artiste qe punuan dhe kontribuan per kete gjini. Nder ato aktore ishte edhe zonja Ermira Bahidi!

 

Publikuar ne Facebook ne faqen me te njejten emer “Kinematografia Shqiptare ne qershor 2016. U rishikua disa here ne vitet vijues!

______________________________________________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013
Referenca: “Enciklopedi Teatri dhe Kinematografia Shqiptare” – “Toena” 2009 f. 166

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply