Profil i grimiores Liliana Tesho (1950 – 2013)

0
1871

Liliana Tesho (1950 – 2013)
Grimiore e mirenjohur e filmit te Kinostudios dhe e shume artisteve shqiptar.
Mban titullin “Mjeshtre e madhe”

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Lindi ne Tirane me 24 mars 1950. Kreu Liceun Artistik “Jordan Misja” per pikture. Me 10 qershor 1968 fillon punen ne repartin e grimit prane Kinostudios “Shqiperia e re” . Nen drejtimin e veteraneve te ketij sektori Ll. Bushi dhe Ll. Knuti, pervehtesoi shpejt profesionin dhe gradualisht u be nje nga grimieret me te njohura qe ndikoi ne rritjen e cilesise se grimit ne filmat dhe ne pergaditjen e disa kuadrove ne sektorin e saj.

Ne menyre autonome ose se bashku me mjeshtrat e nxenesit e saj realizoi grimin e mbi 35 filmave artistike si : “Guximtaret”-1970 / “I teti ne bronz” – 1970 / “Yje te neteve te gjata” – 1972 / “Beni ecen vete” – 1975 / “Vajza me kordele te kuqe” – 1978 / “Ne shtepine tone” – 1979 / “Ne cdo stine” – 1980 / “Njeriu i mire” – 1982 / “Dora e ngrohte” – 1983 / “Te paftuarit” – 1985 / “Bote e padukshme” – 1986 / “Kolonel Bunker” – 1996 per te cilin nderohet me Cmim per grimin me te mire ne Festivalin e 11-te te Filmit Shqiptar ne prill 2000.

Liliana Tesho eshte grimiore edhe ne filma te tjere: “Perse bie kjo daulle” / “Plage te vjetra” / “Cuca e maleve” / “Shperthimi” / “Kur hiqen maskat” / “Lume drite” / “Dimri i fundit” / “Toke e pergjakur” / “Zonja nga qyteti” / “Cirku ne fshat” / “Balonat” / “Dorina” / “Gezhoja e vjeter” / “Ne prag te lirise” / “Fraktura” / “Fushe e blerte, fushe e kuqe” / “Gabimi” / “Nje jete me shume” / Zevendesi i grave” / “Pranvera s`erdhi vetm” / “Kush eshte vrasesi” / “Perdhunuesit” .

Gjithashtu ajo ka qene realizuese e grimit per spektaklin televiziv “Miss Europa” 1996.

Ndahet nga jeta ne vitin 2013
_______________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts sent to your email.