Profil i grimiorit Ylli Muçi!

0
421

Ylli Muçi.
Grimior

Lindi ne Tirane me 14 korrik 1953. Ka kryer Liceun Artistik “Jordan Misja” per pikture. Me 1 dhjetor 1978 fillon pune ne Kinostudio si grimior dhe mbasi perveteson me se miri kete profesion punoi vete i pavarur ose bashkeautor ne realizimin e rreth 16 filmave artistike.

Nder keto filma bejne pjese: “Keshilltaret” (1979); “Radiostacioni” (1979); “Deshmoret e monumenteve” (1980); “Qortimet e vjeshtes” (1981); “Nentori i dyte” (1982); “Duaje emrin tend” (1984); “Vendimi” (1984); “Te mos heshtesh” (1985); “Kemishet me dyll” (1986); “Ne emer te lirise” (1987); “Vrasje ne gjueti” (1987); “Pranvera s`erdhi vetem” (1988); “Balada e Kurbinit” (1990) etj.

Shenim: Informacioni me i fundit qe disponojme rreth grimiorit eshte i vitit 2002. Fatkeqesisht nuk kemi asnje informacion pas ketij viti. Gjithsesi misioni i kesaj faqe eshte qe me aq sa eshte e mundur te mos leje ne harrese artistet tane . Kushdo qe ka informacion per z. Ylli Muci dhe deshiron t`a ndaje ate me publikun eshte i lutur te na kontaktoje ne adresen: shqiptarekinematografia@gmail.com ose ne Facebook ne PM. Faleminderit!
____________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013
Referenca: Enciklopedia e Kinematografise Shqiptare / Toena 2002 / A. T. Hoxha / f. 277

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply