Raundi i 4-të i ndeshjeve eliminatore për zonën europiane | Kupa e Botes në Katar 2022!

0
938

1-2 shtator 2021 | Raundi i 4-te i ndeshjeve eliminatore per zonen europiane | Kupa e Botes ne Katar 2022!

Rikthehen ndeshjet per eliminatoret e Kupes se Botes qe do te zhvillohet ne Katar ne 2022.

E merkur 1 shtator 2021
Dzeko frenon francezet qe kane ne fushe te gjithe yjet e tyre nga Mbappe, Griezmann, Benzema etj . Ishte protagonist ne kete ndeshje per skuadren e tij qe luajti me nje lojtare me pak per tere pjesen e dyte ; Ne France, vendasit nuk shkojne, me tutje se barazimi 1-1. Madje jane te pare miqte qe shenojne ne minuten e 36` me anen te Dzeko. Megjithese francezeve nuk iu desh me shume se tre minuta te barazonin rezultatin me anen te Greizman, 1-1.

Danimarka pa probleme, likuidon skocezet 2-0 ne njerin prej golave te shenuar nga Mahre, lojtari i Atalantes !

Ne Portogali skuadra mike irlandeze udhehiqte 1-0 ,me golin e Egan ne minuten e 45`. Por ne 7-8 minuta drejt perfundimit C. Ronaldo permbys gjithcka duke shenuar dy gola (89` dhe 96`) e duke i dhene Portudalise fitoren e vlefshme.

Ne grupin G bie ne sy barazimi i holandezeve ne Norvegji, me nje 1-1 “te varfer”. Klaasen barazon madje rezultatin ne min. 36, avantazhin e vendesve te Haakland ne minuten e 20-te.

Per t`u shenuar gjithashtu izraeljani Zahavi qe shenon tre gola ne fitoren e vendit te tij jashte ne Ishujt Faroe ne nje 4-0 te thelle.

Rezultatet
GR: A
Luksenburg – Azerbajxhan 2-1 | Portogali – Ireland 2-1

Klasifikimi:
1. Portogalia 10 pt / 2. Serbia 7 pt / 3. Luksenburgu 6 pt
4. Iralnda 0 pt / 5. Azebaixhan 0 pt

GR. D
Kazakistan Ukraine 2-2 | France – Bosnje Hercegovine 1-1

Klasifikimi:
1. Franca 8pt / 2. Ukraina 4 pt / 3. Finlanda 2pt / 4 Bonsnja e H. 2 pt / 5. Kazakistan 2 pt

GR, F
Danimarke – Skoci 2-0 | Ishujt Faroe – Israel 0-4
Moldavi – Austri 0-2

Klasifikimi:
1. Danimarka 12pt / 2.Izraeli 7 pt / 3. Austria 7 pt / 4. Skoci 5pt / 5. Ishujt Faroe 1 pt / 6. Moldavi 1 pt.

GR. G
Letonia – Xhibraltari 3-1 | Norvegji – Holande 1-1
Turqia – Mali i Zi 2-2

Klasifikimi:
1. Turqia 8pt. / 2. Holanda 7 pt. / 3. Mali i zi 7 pt. / 4. Norvegjia 7 pt. / 5. Letonia 4 pt / 6. Xhibraltari o pt

GR. H
Malta – Qipro 3-0 | Rusia – Kroaci 0-0
Sloveni – Slokavia 1-1

Klasifikimi
1.Kroaci 7 pt. / 2. Rusia 7 pt. / 3. Slokavia 6 pt. / 4. Sllovenia 4 pt. / 5. Malta 4pt / 6. Qipro 4 pt.


Ejte me 2 shtator 2021

Suedia e “gedhtit” Spanjen, nderkohe nje dygolesh i Lukakut i leshon belget perpara.

Racizem, fishkëllimat dhe hedhja e objekteve: çmenduri ultra` në
Hungari-Angli. Episode racizmi ne Budapest kunder anglezeve. Vendasit hedhin sende ne fushe kur perfaqesuesja angleze sjell ne shenje nderimi “Lifes Black Matter” . Te pranishmit nuk e duan……

Shumë gola dhe një surprizë në këtë mbrëmje të ndeshjve kualifikuese për Kupën e Botës në Katar 2022.

Rezultati më i bujshëm sigurisht vjen nga Solna, ku Suedia mundi Spanjën 2-1 duke marre kreun e grupit B. Gjithashtu falë Dejan Kulusevski, autor i një garë te shkëlqyer dhe nje asist vendimtar për Claesson. Sidoqoftë, është rezultati i vetëm befasues i mbrëmjes së bashku me Italinë (1-1), sepse të gjithë të mëdhenjtë e tjerë respektuan parashikimet.

Në të njëjtin grup të “Djajve të Kuq”, Republika Çeke fiton ndaj Bjellorusisë
(1-0) falë një goli të Barak. Gjermania gjithashtu bëri mirë, duke sistemuar Lihtenshtajnin me një rezultat të matur 2-0, por duke mbetur e dyta në Grupin J pas Armenisë (0-0) kjo e fundit me Maqedoninë e Veriut.

Irlanda e Veriut mundi Lituaninë 4-1 në grupin e italianeve . Italia arriti garen e 35-te pa humbje. Ndërsa derbi “i vogël” midis Andorrës dhe San Marinos shkoi për kombëtaren e Pirenejve (2-0). Polonia e Paulo Sousa mundi Shqipërinë e Rejës me rezultat 4-1. Fitorja gjithashtu për Rumaninë, 2-0 në Islandë dhe Kosovën, e cila fiton në Gjeorgji 1-0.

Rezultatet

GR. B
Xheorxhia – Kosova 0-1 | Suedi – Spanje 2-1

Klasifikimi:
1. Suedi 9 pt./ 2. Spanje 7pt/ 3. Kosove 3pt/ 4. Greqi. 2 pt./ 5.Xheorxhi. 1pt

GR. C
Itali – Bullgari 1-1 | Lituani – Irlande e Veriut 1-4

Klasifikimi:
1. Itali 10 pt. / 2. Zvicerr 6 pt. / 3. Irlande. V 4pt. / 4. Bullgari. 2 pt. / 5. Lituania. 0 pt.

GR. E
Rep. Ceke – Bjellorusia 1-0 | Estoni – Belgjike 2-5

Klasifikimi
1. Belgjike 10pt. / 2. Rep. Ceke 7 pt. / 3. Uellsi 3 pt. /4. Biellrusi. 3 pt /
5. Estoni. 0 pt.

GR I
Andorra – San Marino 2-0 | Hungari – Angli 0-4 | Poloni – Shqiperi 4-1

Klasifikimi:
1. Angli 12pt / 2. Poloni 7 pt. / 3. Hungari 7 pt. / 4. Shqiperia 6pt.
5. Andorra 3pt / 6. San Marino 0 pt

GR. J
Islande – Rumani 0-2 | Litenshteini – Gjermani 0-2 | Maqedoni – Armeni 0-0

Klasifikimi:
1. Armenia 10pt. / 2. Gjermani 9 pt / 3. Maqedonia e V 7 pt /
4. Rumania 6 pt / 5. Islanda 6 pt / 6. Litenshtein 0 pt

____________________
Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve 3 shtator 2021 (TM: 3;00 Am)

Follow us: 
Facebook : https://www.facebook.com/VizionSportiv
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti 
Blog:  https://pierosportvision.blogspot.com/

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply