Raundi final i ndeshjeve eliminatore për zonën europiane | 14-15-16 nëntor 2021.

0
64

Dita finale e ketyre eliminatoreve, raudni i 10-te ne grupe per zonen e Europes.

Fitore ngushelluese e Shqiperise ndaj Andorres vetem 1-0 dhe ate me penallti!
Bie ne sy fitorja e Anglise 10 – 0 ndaj San Marinos, 4 gola te shenuar nga Kane!
Nuk mungojne rezultate zhgenjyese per disa skuadra sic ishte ajo e skuadres italiane kampione e Europes, ne Belfast ndaj Irlandes se Veriut (0-0). Zvicra mbas nje 4-0 kunder Bullgarise i ze vendin e pare italianeve duke i cuar ato ne ndeshjet “knock out” preliminare.

Kroatet mundin Rusine 1-0 aq sa mjafton per te zene vendin e pare ne grup qe do te thote kualifikim direkt. Kualifikohen gjithashtu serbet mbas fitores 2-1 ne Portugali kunder perfaqesueses se C. Ronaldos. Keshtu edhe keto te fundit do te ken fatin e Italise e Rusise ne ndeshjet preliminatore.

Holanda siguron fitoren 2-0 ndaj Norvegjise ne minutat e fundit pas nje loje te ekuilibruar dhe ku holandezet paten jo pak veshtiresi dhe mangesi ne lojen e tyre. Kualifikimi i norvegjezeve u kondicionua me barazimin ndaj Letonise nje ndeshje me pare (0-0) ne Oslo, keshtu Turqia perfitoi nga ky hap i gabuar i “vikingeve” duke kaluar ne fazen e preliminareve.

Perfaqesueset e tjera qe do te luajne ne preliminatore do te jene:
Suedia, Ukraina, Uellsi, Skocia, Polonia, Maqedonia e V,

Keto jane edhe perfaqesueset qe do te marrin pjese ne finalet e Kupes se Botes , Katar 2022, (te rreshtuar simbas grupeve) : Serbia, Spanja, Zvicerr, France, Belgjike, Danimarke, Holanda, Kroacia, Angli, Gjermani.

Aspekte nga ndeshja ne Belfast, Irlande e Veriut – Itali 0-0

Rezultatet
E diele: 14 nentor
Gr. A
Luksenburg – Irlande 0-3 / Portugali – Serbi 1-2

Klasifikimi
1.Serbi 20 pike / 2.Portogali 17 pike / 3. Irlanda 9 pike / 4.Luksenburgu 9 pike / 5. Azerbaixhan 1 pike

 

Gr. B
Greqi – Kosova 1-1 / Spanje Suedi 1-0

Klasifikimi
1. Spanja 19 pike / 2. Suedia 15 pike / 3.Greqia 10 pike / 4. Gjeorgjia 7 pike / 5. Kosova 5

 

Gr. H
Kroaci – Rusi 1-0 / Malta – Sllovakia 0-6 / Slloveni – Qipro 2-1

Klasifikimi
1.Kroacia 23 pike / 2.Rusia 22 pike
3.Slovaki 14 pike / 4. Slloveni 14 pike / 5. Qipro 5 pike / 6. Malta 5 pike

 

Gr. J
Armeni – Gjermani 1-4 / Litemshtein – Rumani 0-2/
Maqedonia V. – Islande 3-1

Klasifikimi
1.Gjermani 27 pike / 2.Maqedonia V. 18 pike / 3.Rumania 17 pike
4.Armenia 12 pike / 5.Islanda 9 pike / 6.Litenshtein 1 pike


E hene: 15 nentor
Gr. C
Irlande e V. – Itali 0-0 / Zvicerr – Bullgari 4-0

Klasifikimi
1. Zvicerr 18 pike / 2.Italia 16 pike / 3. Irlande e V. 9 pike
4.Bullgaria 8 pike / 5.Lituania 3 pike

 

Gr. F
Austria – Moldavi 4-1 / Israeli – Ishujt Faroe 3-2 /
Skoci – Danimarke 2-0

Klasifikimi
1.Danimarke 27 pike / 2.Skoci 23 pike / 3.Israeli 16 pike
4.Austria 16 pike / 5.Ishujt Faroe 4 pike / 6. Moldavi 1 pike

Gr. I
Shqiperi – Andorra 1-0 / Poloni – Hungari 1-2 /
San Marino – Angli 0-10

Klasifikimi
1. Angli 26 pike / 2.Poloni 20 pike / 3.Shqiperi 18 pike / 4. Hungari 17 pike / 5. Andorra 6 pike / 6.San Marino 0 pike.


E marte: 16 nentor
Gr. D
Bosnje H. – Ukraina 0-2 / Finlande – France 0-2

Klasifikimi
1.Franca 18 Pike / 2.Ukraina 12 Pike / 3.Finlande 11 Pike
4. Bosnje H. 7 Pike / 5.Kazakistan 3 pike

 

Gr. E
Rep Ceke – Estonia 2-0 / Uells – Belgjike 1-1

Klasifikimi
1. Belgjike 20 Pike / 2.Uellsi 15 pike / 3.Rep. Ceke 14 Pike
4.Estonia 4 pike / 5.Bjellorusia 3 Pike

 

Gr. G
Gjibraltar – Letoni 1-3 / Mali i Zi – Turqi 1-2 
Holande – Norvegji 2-0

Klasifikimi
1. Holande 23 Pike / 2. Turqi 21 Pike / 3. Norvegji 18 Pike
4. Mali i Zi 12 Pike / 5.Letonia 9 Pike / 6. Gjibraltari 0 Pike
___________________
Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve 16 nentor 2021
Material i rezervuar ©

Follow us: 
Facebook : https://www.facebook.com/VizionSportiv
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti 
Blog:  https://pierosportvision.blogspot.com/

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here