Serie “A” | Java 21-të

0
378

Java futbollistike nr 21, për sa i përket klasifikimit nuk solli asgjë të re në Itali. Tre ekipet kryesuese fituan dhe nga poli i kundërt, askush nga ekipet e fundit, nuk siguroi as edhe një barazim në luftën për mbijetesë. Kështu Milan, udhëheq klasifikimin i pari por gjithnjë duke e ndarë vetëm një hap i gabuar nga ndjekësja Inter. Sigurisht, dy pikë diferencë nuk japin siguri për fitimin e titullit. Juventus gjendet 7 pikë larg vendit të parë. Gjithsesi, e veçanta e këtij viti, është futbolli kualitativ që po luan Milan dhe Inter. Kaliari, Parma dhe Krotone duket se janë pajtuar tashmë me fatin e tyre. Tërheq vëmendjen ndeshja e bukur midis Atalantës dhe Torinos, një spektakël i vërtetë futbollistik! Më poshtë rezultatet dhe klasifikimi përsa i përket luftës për titull dhe Europë dhe luftës për mosrënien nga Serie A.

Fiorentina - Inter            0-2
Sassuolo - Spezia           1-2
Atalanta - Torino            3-3
Juventus - Roma             2-0
Benevento - Sampdoria     1-1
Genoa - Napoli                2-1
Udinese - Verona             2-0
Milan - Crotone              4-0
Parma - Bologna             0-3
Lazio - Cagliari              1-0

Klasifikimi

Milan         21 15 4 2 45-23 49
Inter         21 14 5 2 51-23 47
Juventus   20 12 6 2 41-18 42
Roma        21 12 4 5 44-35 40
Lazio         21 12 4 5 36-27 40
——————————————-
Cagliari    21 3 6 12 24-39 15
Parma      21 2 7 12 14-41 13
Crotone    21 3 3 15 15-22 12

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here