Shpresa Papapavllo, regjisore montazhi!

0
1139

Shpresa Papapavllo
Regjisore montazhi ne Kinostudion “Shqiperia e re”!

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Lindi ne Tirane me 10 nentor 1938.
Kreu dy vjet shkolle te mesme te pergjithshme. Filloi pune ne Kinostudio “Shqiperia e Re” si daktilografiste-sekretare me 6 gusht 1957.

Nga viti 1970 kaloi ne repartin e montimit te filmave ku punoi per disa vjet si montazhiere nen drejtimin e Xhanfize Kekos. Ne vitin 1973, se bashku me te kryen montazhin e filmit artistik te shkurter “Krevati i perandorit”.

Punoi perseri nen drejtimin e regjisores ne pese filma te xhiruar nga Xh. Keko te cilet jane: “Qyteti me i ri ne bote” – 1975 / “Beni ecen vete” – 1975 / “Tinguj te luftes” – 1976 / “Tomka dhe shoket e tij” – 1977 / “Pas gjurmeve” – 1978.

Pas ketij aktiviteti punoi si regjisore montazhi plotesisht e pavarur ne 15 filma nder te cilet: “Liri a vdekje” – 1979 / “Kur po xhirohej nje film” – 1981 / “Rruga e lirise” – 1982 / “Taulanti kerkon nje moter” – 1984 / “Guret e shtepise sime” – 1985 / “Fjale pa fund” – 1985 / “Vjeshte e nxehte`45” – 1985 / “Perralle nga e kaluara” – 1987 / “Djali elastik” – 1989 / “Historiani dhe kameleoni” – 1989 / “Muri i gjalle” – 1989 / “Prinder te vegjel” – 1991.

Ka qene edhe regjisore montazhi ne disa filma vizatimore nder te cilet “Kecat dhe ujku” -1982.

Publikuar ne kete faqe me 9 nentor 2021

VINI RE:
Nuk disponojme asnje informacion pertej vitit 2002 edhe pse zonja eshte nje emer i madh ne montazh. Gjithsesi synimi i kesaj faqe eshte te mos anashkaloje e te leje ne harrese asnje emer nga artistet tane per aq sa kemi mundesine t`i kujtojme ato, gjithnje ne baze te nje informacionit te grumbulluar. Nese ndokush disponon informacion perkates si dhe deshiron t`i bashkohet kauzes sone, duke na ndihmuar ne kete drejtim, do te jete mese i/e mirepritur dhe me shume falenderime te perzemerta.
_________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe nga viti 2013
Referenca: Enciklopedia e Kinematografise Shqiptare / Toena 2002 / A. T. Hoxha / f. 303

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts sent to your email.