Skandali Juventus | Mashtrime financiare: masa kundër, vetëm -15 pikë në renditje!!

0
490

Juventus denohet per mashtrim financiar me vetem -15 pike duke i shpetuar faktikisht denimeve me te rrepta si renia ne Serie “B” dhe perjashtimi nga Champions League, kur behet fjale per krime te tilla!

Akuza: Komunikime të rreme korporative, pengesë për ushtrimin e funksioneve të autoriteteve mbikëqyrëse publike, manipulim tregu dhe deklarim mashtrues nëpërmjet përdorimit të faturave ose dokumenteve të tjera për transaksione që nuk ekzistojnë. Prokurori i Torinos beson se kompania ka ndryshuar në mënyrë të parregullt rezultatet financiare të 2019, 2020 dhe 2021, një manovër që ka ndikuar edhe në performancën e aksionit të Juventusit në bursë.

“Forza Juve”

Vendimi: Gjykata Federale e Apelit shkon përtej:. Dënime të rënda edhe për drejtuesit: 2 vjet e gjysmë për Paraticin, 2 vjet për Agnelli dhe Arrivabene, 1 vit e 4 muaj për Cherubini dhe 8 muaj për Nedved.

“Sempre forza Juve”

Ndryshe nga rradhet e tjera, sic ishte ai rasti me i bujshem i parafundit ne vitin 2006, per “Calciopoli”, (shitje-blerje ndeshjesh dhe gjyqtaresh), skuadra kesaj radhe denohet per nje arsye tjeter: mashtrim financiar!!! Nga nje skandal ne tjetrin!!!

Mesa duket qarte emri “Juventus” nuk mundet te qendroje kurrsesi pa dale para drejtesise, se s`ben, ne mos ne nje shkelje ne tjetren…….dhe duke u nisur nga kjo eksperience nje ndjekes i mire dhe i vemendeshem i futbollit italian nuk do gaboje nese do bej nje parashikim te tille…

Ndofta jemi ne e vetmja faqe qe kemi paralajmeruar shume parregullsi dhe kemi vene ne dyshim hera heres ecurine e kesaj skuadre, sukseset e saja e ngadonjehere edhe direkt me shkrime dhe komente.

Dhe ja “ujku çimen e nderron por zakonin nuk e harron”

Historikisht kjo skuader gjate periudhave kohore ne futbollin italian ka patur raste qe ka zaptuar kreun jo vetem te tabeles se klasifikimit (pa asnje merite), por edhe te mediave sportive.

Korrupsion! Shitje-blerje ndeshjesh! Doping……..

Skandali i fitimeve kapitale është vetem rasti i fundit në një seri të gjatë çështjesh të diskutueshme që kanë shënuar historinë e klubit të Juventusit. Nga sistemi Moggi te dopingu, nga arbitrimi deri në finale kupash të përgjakshme (1985 ne Heysel, nga nje penallti inekzistente).

Gjithçka filloi 125 vjet më parë në një stol midis ndërtesave “Art Nouveau” të “Corso Re Umberto” në Torino. Ishte një pasdite aty nga fundi i tetorit te vitit 1897 – ku një grup djemsh, nxënës të shkollës së mesme “Massimo D’Azeglio”, fëmijë të borgjezisë piemonteze, vendosën që të themelonin një ekip futbolli.

Për ta vendosur emrin, ata zgjodhën t’i referoheshin moshës së tyre të bekuar dhe përdorën latinishten: kështu lindi Juventusi. Ata adoleshentë pasionantë nuk mund ta imagjinonin, në atë kohë, se krijesa e tyre primordiale do të bëhej klubi më i famshëm në historinë e kampionatit italian. Por edhe më i urryeri, i akuzuar vazhdimisht për parregullsi, ndonjëherë edhe i dënuar nga gjykatat.

Keshtu nje epope e shndritshme e njollosur vazhdimisht nga hije të ndryshme: skandale të bëra nga arbitrazhi i dyshimtë, kupa të përgjakshme, droga të ndaluara, karta telefonike të koduara, deri në shkeljet e supozuara financiare të sotme, të cilat detyruan bordin e drejtorëve të jepte dorëheqjen në grup, përfshirë presidentin Andrea. Agnelli, për të cilin prokuroria e Torinos kërkon gjykim.

“Është pothuajse skandali si “Calciopoli”, vetëm se të gjithë ishin mbi ne ate rast, ndërsa kesaj radhe ne e krijuam vete”, pati thene disa muaj më parë drejtori financiar Stefano Bertola (nën hetim) gjatë një darke – të përgjuar nga magjistratët – me drejtorin sportiv Federico Cherubini (i cili nuk është hetuar).

“Calciopoli” është emri me të cilin skandali përfshiu botën e futbollit italian në vitin 2006 dhe goditi veçanërisht Juventusin, ku u konsiderua si pika kyçe e një “sistemi të paligjshëm kushtëzimi” të ndeshjeve, në krye të të cilit qëndronte drejtori menaxhues Antonio Giraudo. dhe menaxheri i përgjithshëm Luciano Moggi, të dy të dënuar, por më pas të shpëtuar në minutën e fundit nga parashkrimi, për mashtrim sportiv dhe shoqërim kriminal.

Nëpërmjet një rrjeti të dendur marrëdhëniesh me drejtuesit e Federcalcio-s dhe gjyqtarët e emëruar – të cilëve ai u kishte dhënë edhe karta SIM të huaja për të mbajtur konfidenciale bisedat telefonike – Moggi drejtonte arbitrazhet sipas lehtësisë së tij, por ai gjithashtu kishte fuqinë për të drejtuar, për të mirë. apo për keq, karrierat e arbitrave dhe futbollistëve, si dhe fatet e disa skuadrave.

Drejtësia Sportive e dënoi Juventusin me rënie në Serinë B (i pari në histori) dhe me anulimin e dy kampionateve të fituara në fushë në sezonet 2004-05 dhe 2005-06 me kampionë të kalibrit si Buffon, Cannavaro, Nedved. , Del Piero, Trezeguet dhe Ibrahimovic: një “dream team” e drejtuar nga “Gjenerali i hekurt” Fabio Capello.

Për disa tifozë të “Zonjës së Vjetër” ishte një kthim prapa, për të tjerë shpërdorim pushteti, por praktikisht për të gjithë pjesën tjetër të Italisë së futbollit, kjo histori më në fund iu dha drejtësia qe meritonte pas disa vitesh grabitje, vjedhje dhe korrupsioni.
Por per familjen Anjeli padronin e Juventusit motoja ka qene keshtu gjithmone:
“”Fitorja nuk është e rëndësishme, është e vetmja gjë që ka rëndësi” (packa se si arrihet)

Për “Zonjën e Vjetër” ka qenë gjithmonë kështu: të perfundosh nje kampionat në vendin e dytë është e barabartë me humbjen, domethënë dështimin. Dhe kështu (shumë) sezone të dominimit absolut u alternuan me periudha depresioni akut. Ashtu siç (shpesh) sukseset janë shoqëruar me polemika.

Lista e skandaleve është e gjatë.
Viti 1961, 16 Prill: Luhet Juventus-Inter, dhe ka shumë spektatorë në tribuna dhe përreth fushës; arbitri i kercenuar e pezullon ndeshjen për arsye sigurie.

Lega Calcio sanksionon Juventusin, me një humbje ne tavolin. Interi fiton kështu 2 pikë dhe i bashkohet në krye të renditjes. Por presidenti Agnelli – Umberto, i cili gjithashtu drejton Federcalcio – apelon. Dhe më 3 qershor, në prag të ditës së fundit të kampionatit, Gjykata Federale i jep të drejtë: ai e ktheu humbjen si parazgjedhje dhe urdhëroi që Juve-Inter të riluhej më 10 qershor. Vetëm se atë ditë bardhezinjtë tashmë matematikisht do të jenë kampionë të Italisë. Në fund, Interi, në shenjë proteste, dërgoi në fushë djemtë e Primavera-s (përfshirë edhe debutuesin Sandro Mazzola) duke humbur 9-1.

Kalojnë njëzet vjet. Tani eshte 10 maj 1981, ne tre jave drejt mbylljes se kampionatit: ndodhi përplasja direkte mes Juventusit dhe Romës, ku bardhezinjtë pozicionoheshin të parët në renditje dhe verdhekuqtë të dytët, vetëm një pikë prapa. Në minutën e 72-të, me rezultatin 0-0, lojtari i Romes Turone shënon me kokë, por arbitri anulon për gjoja pozicion jashtë loje: ndeshja përfundon pa gola, Scudetto do të shkojë në Torino, por një bujë që do të zgjasë për dekada. shpërthen. Aq sa në Festivalin e filmit me te fundit të organizuar ne Romë u prezantua një dokumentar që ende flet për të, me një titull që nuk kërkon shpjegim: “Er gol de Turone era bono” (Goli i Turones ishte i vlefshem).

Sezonin tjeter, 1981-82 eshte përsëri “një stuhi”.
Juventus dhe Fiorentina prezantohen në javen e fundit të kampionatit, të çiftuar në pikë të barabarta të parat në renditje. Bardhezinjtë fituan 1-0 në Catanzaro, por kalabrezët protestuan për një penallti të mohuar, ndërsa në Cagliari, Fiorentina nuk shkoi përtej barazimit 0-0, por u “tërbua keqas” për një gol të anuluar te Ciccio Grazianit.
Skudeto shkon te Juventus dhe drejtori Franco Zeffirelli, një fiorentin gjaknxehtë, shpërthen nga inati: «Më mirë te dytet se hajdutë!».

Gjashtëmbëdhjetë vjet më vonë u bë sërish dueli mes bardhezinjve dhe Interit. Ishte 26 prilli 1998, me katër ndeshje të mbetura deri në fund të kampionatit: klubi Agnelli – drejtori i përgjithshëm i të cilit është Moggi – kryeson renditjen me një pikë të vetme avantazh ndaj “nerazzurrëve”.
Ndeshja direkte u luajt në Delle Alpi të Torinos: Juventus kaloi në epërsi me golin e Del Piero-s, por në pjesën e dytë mysafirëve iu mohua një penallti e bujshme për shkak të një faulli pengues të Iuliano-s ndaj Ronaldos. Trajneri i Interit, zakonisht i qetë Gigi Simoni, bërtet: “Turp!”. Por vetëm një përjashtim do ta korrigjojë: Scudetto padrejtesisht është përsëri bardh e zi.

Disa muaj më vonë skandali i dopingut shpërthen në kampin e Juventusit. Akuzuesi i madh është bohemi Zdekenk Zeman, trajner i Romës: ai që flet pak dhe gjithmonë me zë të ulët, por kur flet – mes një cigareje dhe tjetrës – godet dhe fshikulon.

I intervistuar nga “L’Espresso”, Zeman ngre dyshimet e tij për “shpërthimet muskulore” të Viallit dhe Del Piero: “Ka disa kohë – sulmon ai – qe në Serie A ka qenë gjithnjë e më e vështirë t’i rezistosh tundimit të pilulës magjike”. Kryeprokurori i Torinos, Raffaele Guariniello, hap një hetim, i cili më pas çon në një gjyq për mashtrim sportiv ndaj Antonio Giraudo dhe Riccardo Agricola, përkatësisht drejtorin menaxhues dhe mjekun social te klubit bardhezi.

Procesi gjyqësor do të përfundojë nëntë vjet më vonë: Kasacioni e konsideron të provuar administrimin e paligjshëm të drogës për lojtarët e Juventusit, me përjashtim të eritropoietinës (Epo), por vepra tani është e parashkruar; dosjet kriminale të Giraudo dhe Agricola (të liruar nga Drejtësia Sportive) mbetet e pastër.

Agricola do të qëndrojë në klub deri në vitin 2009, për t’u rikthyer më pas, nga viti 2017 në 2020, si drejtor i “J Medical”, qendra mjekësore shumë moderne 10 milionë eurosh, një nga simbolet e rilindjes bardhezi pas “Calciopoli” nën presidencën e Andrea. Agnelli.

Një presidencë që mund të mburret me nëntë kampionatet e famshme radhazi (si dhe një grusht trofesh të tjerë kombëtarë), por në të cilën perdja është ulur me nxitim ditët e fundit për t’i shpëtuar urdhrave të drejtësisë që kërkon të gjykojë drejtuesit e lartë të klubit për krime të tilla si komunikime të rreme korporative, pengesë për ushtrimin e funksioneve të autoriteteve mbikëqyrëse publike, manipulim tregu dhe deklarim mashtrues nëpërmjet përdorimit të faturave ose dokumenteve të tjera për transaksione që nuk ekzistojnë. Prokurori i Torinos beson se kompania ka ndryshuar në mënyrë të parregullt rezultatet financiare të 2019, 2020 dhe 2021, një manovër që ka ndikuar edhe në performancën e aksionit të Juventusit në bursë.

Në dokumentet e hetuesve, gishti drejtohet veçanërisht në dy raste: nga njëra anë, fitimet e supozuara fiktive të kapitalit, domethënë, bazuar në një vlerësim të fryrë të disa lojtarëve për të qenë në gjendje të buxhetojnë një shifër më të lartë; nga ana tjetër, rroga e disa muajve u paguhej lojtarëve, por nuk futej kurrë në bordero. Në vazhdën e hetimit të Torinos, UEFA ka nisur gjithashtu hetime për shkelje të dyshuara të rregulloreve për lojën e ndershme financiare.

Pas rasteve penale, në nivel sportiv skuadres iu dha denimi vetem me zbritje pikesh në renditje duke i shpetuar gjobes, renies ne Serie “B” dhe pjesemarrjes ne arenen nderkombetare, vecanerisht ne Champions League, një burim jetik i të ardhurave për çdo klub të nivelit të lartë, si dhe një obsesion autentik për çdo tifoz të Juventusit:

Pra pyetja mbetet nese u be drejtesia e plote apo si gjithnje tangent kur behet fjale per nje shoqeri te fuqishme si kjo e manjatit Anjeli?

Por, pikërisht, filozofia e Juventisit ka qenë gjithmonë ajo thenia e Bonipertit të lartpërmendur: “Fitorja nuk është e rëndësishme, është e vetmja gjë që ka rëndësi”. Pra, për të përfunduar i pari, dikush është i gatshëm të bëjë gjithçka. Por në përpjekjen makiaveliste për të mos rënë në mediokritetin e purgatorit, ndonjëherë përfundojmë duke rënë në imoralitet dhe pandershmeri. Dhe tani, vite pas vitesh skandali, zbulohet qarte e me qarte fizionomia e Juventusit, shoqeria e Anjelit qe po zhytet nga e bardha e parajsës direkt në të zezën e ferrit.

(C) Nga Pjerin Bj
Ekskluziviteti mban daten 20 janar 2023

Linku per pjesen e pare te ketij skandali: https://www.kinematografia-shqiptare-sporti.com/serie-a-fytyra-te-nje-futbolli-bardh-e-zi-te-korruptuar-juventus-nen-akuze/
______________________________________
Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve
Referenca ne ndertimin e artikullit: Shenime personale nga Kampionati Serie “A”’ ne vite / La Gazzetta dello Sport / “Calcio 2000 /


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply