Thoma Pesha (1938-2014) | Aktorët e Teatrit “Zihni Sako”, Gjirokastër!

0
2267

Thoma Peska (1938-2014)
Aktor i brezit themeltar i Teatrit “Zihni Sako”, Gjirokaster

Lindi me 5 shtator 1938 ne fshatin Labove ku mbaroi shkollen 8 vjecare. Me te mbaruar shkollen e emesme ne Vlore kthehet ne Gjirokaster ku fillon aktivitetin si amator ne estraden e qytetit. Me 28 nentor 1968 ka qene nje nder 6 aktoret e zgjedhur amatore me te cilet u krijua teatri profesionist i Gjirokastres.
Ne Tirane mbaron nje kurs 1-vjecar ne Studion prane Teatrit Popullor me pedagog Kadri Roshi. Per diplomim iu dha roli i Leninit per te cilin punoi me Lazer Filipin.
Kthehet ne skenen e teatrit gjirokastrit ku interpreton per 25 vjet rrjesht me rreth 60 role, nga te cilet 30 kryesore dhe 15 te dyta (duke mos harruar ketu edhe role episodike ne filma te ndryshem kinematografike).

Keshtu mund te permendim role kryesore: ”Kurbeti” e Cajupit apo ”Vatra e huaj” ( ”Shtepia ne qytet” ) e Ndrek Luces qe ne Festivalin e teatrove profesioniste ne Shkoder paten nje sukses te madh. Nje rol kryesor qe eshte pelqyer jashte mase jo vetem prej publikut te Gjirokastres, Fierit, Tiranes, por edhe prej specialisteve e kritikeve letrar ( si Miho Gjini etj.) ka qene roli i Trush Marines tek drama ” Fundi i sinoreve ”, me autor Maku Pene nga Fieri.
Me vone pasojne rolet e Mato Grudes te drama ”Njeriu me top” e Dritero Agollit, e Piro Shpiragut tek ” Mulliri i Kost Bardhit” te Jakov Xoxes, e priftit franceskan tek drama ” Gryka e Namun” e Kol Jakoves, drejtorin te drama ” Drita ” e Mimika Luces, etj , etj. Dy dramat e fundit qe ka luajtur para se te dilte ne pension jane, ”Kenge djepi e shitur” dhe ” Erashka”.

Gjate karieres se tij artistike ka bashkepunuar ngushte me regjizorin e teatrit te Gjirokastres Bernard Kokalari, por edhe me artiste te tjere te medhenj si Pjeter Gjoka, Dhimiter Pecani, Piro Mani, Mihallaq Qilleri e shume e shume te tjere .
Thoma Pesha vec kontributit dhe realizmit te mjaft roleve te interpretuara me mjeshteri, ka kontribuar edhe si asistent regjisor, ne mjaft premiera te ndryshme te vendosura ne skenen e Tetarit Profesionist Zihni Sako.
Ndahet nga jeta ne 16 shkurt 2014.


Shfaqje teatrale:
Nje krisme ne erresire (Doktori)
Ushtari Hiks ( Gjykatesi)
Shtepia ne bulevard (Halimi)
Nje vit ne kantier (Shabani)
Shtrengate ne mal ( Shmidi)
Ishte kohe lufte (Nasi)
Nje dimer I shkurter (Xha Gaqo)
Rrenjet (Zeneli)
Lagjia e varfer (Adnani)
Udha e Zavalinajve ( Isuf Zavalina)
Njerez mbi shkemb (Xha Aliu)
Dasma e madhe e dritave (Miku I shtepise)
Shqiptaret kane gjunje por nuk dorezohen( Rapo)
Historia e nje nate (Myrteza Shkembi)
Djem te mbare ( Besimi)
Tinguj dhe krisma (Beqiri)
Pysni malet (Demiri)
Per pak toke dhe nje grua (Prenga)
Kufiri I gjakut (Hate Nurja)
Ne ngjitje ( Veizi)
Perballe vehtes ( )
Aeroporti (Oficeri Italian)
Operacioni (Hamdiu)
Fundi i sinoreve ( Trushi)
Njeriu me top (Murati)
Shqetesimet e Anes (Bahcevani)
Gryka e nemur (Dom Rroku)
E fejuara (Kryetari)
Atje ne Ibro (Mikeli)
Kerkoj shtepine time ( Besimi)
Ishte kohe lufte (Tamazi)
Kenge djepi e shitur (Roje nate)
Kjo nuk duhet harruar (Rustemi)
Dashuri e vertete ( Pensionisti)
Dite dashurie (Tonjini)
Shtepia me dy porta (Harrilla)
Fjala e dhene (Marku)
Mbroj te verteten (Arseni)
Burrat e lirise( kryetar I komitetit)
___________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013
Referenca: Teatri “Zihni Sako”, Gjirokater faqja ne Facebook

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply