(VIDEO) 1979! Festivali i 18-të i Këngës në RTSH!

0
218

 

Festivali i 18-të në RTSH
Teatri i Operas Dhe Baletit, TIRANE
Prezantuesit: Mimoza Tafaj dhe Pirro Kita
TV/Radio: TVSH / Radio Tirana
Festivali i 18-të i Këngës në RTSH u zhvillua në datat 26-27-28 Dhjetor të vitit 1979 në Tiranë.
Ne kete festival moren pjese 22 kenge: 11 naten e pare, 11 naten e dyte .
Kënga fituese u shpall “Festë ka sot Shqipëria”, muzika Agim Prodani, teksti Zhuliana Jorganxhi, kenduar mbasi u shpall fituese nga dueti Sina – Kondakçi dhe Laçi.

Cmimi i dyte:
“Nentori i lirise”, muzika Limos Dizdari, teksti Koçi Petriti,
kenduar nga Lindita Theodhori dhe Alida Hisku.
“Parti e vendit tim”, muzika Pjeter Gaci, teksti Zhuliana Jorganxhi,
kenduar nga Vaçe Zela dhe Gaqo Cako.

Cmimi i trete:
“Me dhe drite nga syri yt”, muzika Agim Krajka, teksti Arben Duka,
kenduar nga Irma Libohova dhe Luan Zhegu.
“Vallja jone”, muzika Spartak Tili, teksti Foto Malo,
kenduar nga Petrit Lulo dhe Suzana Qatipi.
“Vjen brigada partizane”, muzika Naim Gjoshi, teksti Agim Hila,
kenduar nga Suzana Qatipi dhe Emirieta Cela.

______________________________
PERMBAJTJA: (Permbledhje e tre neteve te Festivalit)
48.42 min | Foto-Audio, e nje cilesie shume te mire
(15 kenge)
******************************************
1– (Video origjinale ) NENTORI I LIRISE | Alida Hisku
Muzika: Limoz Dizdari
Teskti: Koci Petriti

2 – NENTORI I LIRISE | Lindita Theodhori
Muzika: Limos Dizdari
Teksti: Koci Petriti

3 – PRANVERE NE QYTETIN TIM | Pellumb Elmazi
Muzika: Hajg Zaharjan
Teksti: Kastriot Mahilaj

4 – VJEN BRIGADA PARTIZANE | Suzana Qatipi
Muzika: Naim Gjoshi
Teksti: Agim Hila

5 – MOJ E MIRA E NENES | Aferdita Laci
Muzika: Agron Xhunga
Teksti: Vasil Dede

6 – CUCA MALESORE | Liljana Kondakci
Muzika: Aleksander Lalo
Teksti: Besnik Mustafaj

7 – BIJTE TANE SHKOJNE USHTARE | Kujtim Kamberi
Muzika: Ermir Dergjini
Teksti: Pjerin Logoreci

8 – ME GJAK E SHKROVE HISTORINE | Luan Zhegu
Muzika: Kujtim Laro
Teskti: Popullore

9 – TRENDELINE DHE KENGE | Ema Qazimi
Muzika: Avni Mula
Teksti: Hysni Milloshi

10 – ME DHE DRITE NGA SYRI YT | IRMA LIBOHOVA
Muzika: Agim Krajka
Teksti: Arben Duka

11 – MES PUNETOREVE | Kozma Dushi & Lindita Theodhori
Muzika: Shaqir Kodra
Teskti: Rajmonda Saliu

12- LULET E DASMAVE | Adriana Ceko & Muharrem Herri
Muzika: Aleksander Peci
Teksti: Bardhyl Londo

13 – NE ATO FUSHA PLOT ME GRURE | Elida Shehu & Eduard Jubani
Muzika: David Tukici
Teksti: Mustafa Tukaj

14 – FESTE KA SOT SHQIPERIA | Liljana Kondakci & Zeliha Sina
Muzika: Agim Prodani
Teksti: Zhuljana Jorganxhi

15 – SEC ME FTON NE STAN | Elida Shehu
Muzika: Sabrije Nushi
Teksti: Zaho Puci

16. “ VALLJA JONE – Petrit Lulo
Muzika: Spartak Tili
Teksti: Foto Malo

_______________________
Kenget qe mungojne ne kete video dhe kengetaret dublues, si me poshte:
1 – “PARTI E VENDIT TIM” – Vace Zela dhe e perseritur nga Gaqo Cako
2 – “VALLJA JONE” – Suzana Qatipi (mungon fare)
3 – “VJEN BRIGADA PARTIZANE” – e perseritur nga Emirieta Cela
4 – “ ME DHE DRITE NGA SYRI YT” – perseritur nga Luan Zhegu
5 – “DJEMTE TANE SHKOJNE USHTARE” – perseritur nga Eduard Jubani
7- “PRANVERE NE QYTETIN TIM” – perseritur nga Irma Libohova
6 – “MOJ E MIRA E NENES” – persertur Klotilda Daliu
7 – “CUCA MALESORE” – perseritur nga Kompleksi “Na bashkoj kenga popullore”
8 – “TRENDELINE DHE KENGE – perseritur nga Avni Mula
9 – “MES PUNETOREVE” – e perseriti dueti Eglantina Zagora-Pellumb Elmazi
10 – “LULET E BASMAVE” – e perseriti dueti Arta Babaramo-Tonin Tershana
11 – “NE ATO FUSHA PLOT ME GRURE” – e perseriti Zina Zdrava-Agim Duro
12 – “FESTE KA SOT SHQIPERIA” – e perseriti Zeliha Sina dhe dy kengetare te tjera
13 – “SEC ME FTON NE STAN” – e perseritur nga Rakipe Karaj
14. MARSHOJME NE PESEVJECARE – (M: Gazmend Mullahi –T: Vullnet Mato)
dueti Kastriot Ago-Petrika Rrembeci dhe dueti Kozma Dushi-Bahri Rustja.
15. PARTIZANI I VOGEL (M:Tasim Hoshafi – T: Koçi Petriti)
Kastriot Ago dhe Zina Zdrava.
16 – “KENGE PER HYSNI KAPON” (M:Tish Daija – T: Aleksander Banushi)
Vaçe Zela (kjo kenge nuk u perserit) – Ne finale u kendua nje kenge tjeter per Hysni Kapon nga Gaqo çako kompozuar nga Ferdinand Deda (teksti ?).
17 – IDEALI NA BASHKOJ (M: Lejla Agolli – T: Basri Bushkashi)
dueti Gjergj Suljoti-Petrika Rrembeci dhe dueti Kastriot Ago-Bahri Rustja.
18.LUM MOJ SHKODRA HEROINE (M: Mark Kaftalli – T: Jonuz Velaj)
Violeta Zefi dhe Bashkim Alibali.
19 – RRON STALINI MIDIS NESH (M: Avni Mula – T: Pandeli Koçi)
Ramiz Kovaçi (nuk u perserit) – kenget qe nuk u perseriten ishin jashte konkurimit, vetem si homazh ndaj ketyre figurave.
20 – VALLJA JONE ( M: Spartak Tili – T: Foto Malo)
Suzana Qatipi dhe Petrit Lulo.
21 – PARTI E VENDIT TIM (M: Pjeter Gaci – T: Zhuliana Jorganxhi)
Vaçe Zela dhe Gaqo çako.

 Video e krjuar nga Kinematografia Shqiptare 7 maj 2017 dhe publikuar ne YouTube| Ekskluziviteti ne kete faqe mban daten 21 janar 2024


Festivali i 18-të u zhvillua nga data 26 deri 28.12.1979. Prezantuesit ishin Mimoza Tafaj dhe Pirro Kita. Marrin pjesë në garë 20 këngë: 10 natën e parë, 10 natën e dytë dhe dalin 15 natën finale. Këngët për Hysni Kapon (që ndërroi jetë atë vit më 23 shtator) dhe Stalinin (100 vjetorin e lindjes më 18.12.1978) janë jashtë garës. Ato jo vetëm që nuk përsëritën si këngët e tjera, por në finale kënga per Hysni Kapon është tjetër (kompozuar nga Ferdinand Deda e interpretuar nga Gaqo Çako). Kënga fituese “Festë ka sot Shqipëria” me muzikë të Agim Prodanit, me vargjet e Zhuliana Jorganxhisë, interpretuar nga duetet e Zeliha Sinës me Liliana Kondakçinë (fitorja e trete e saj) e pastaj me Afërdita Laçin dhe, kur fitoi, e kënduar nga të tria bashkë. Tematika është po ajo e festivaleve të atyre viteve. Dallohet dueti Ceko-Herri me këngën “Lulet e dasmës”, po ashtu, si gjithmonë, dallohet kënga e Krajkës “Më dhe dritë nga syri yt” për ritmin dhe përmbajtjen, e cila merr çmim të tretë. Në këtë festival fillon karrierën e tij kompozitori Gazmend Mullahi. (Sipas J. Zamputi ne Wikipedia)

_____________

Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here