(VIDEO) “20 VJETORI I ÇLIRIMIT TË TIRANËS”

0
891

 

“20 vjetori i clirimit te Tiranes”
Neper rruget e Tiranes kalojne pioniere me trumpeta te cilet kujtojne ate dite qe 20 vjet me pare parakaluan prinderit e tyre. Perpara bustit te partizanit ata qendruan per te kujtuar ata partizane qe e cliruan kryeqytetin e tyre. Ne film ka fotografi te luftes, Tirana e shkaterruar dhe rober gjermane. Te rinje 20 vjecare shkojne ne kodrat e Saukut, ku bashke me ta vene edhe gjenerale, oficere e ish partizane. Ne vendin ku qendronte shtabi operativ per clirimin e Tiranes, u ngrit nje lapidar. Me kete rast foli kryetari i Komitetit Ekzekutiv te qytetit Rifat Dedja. Udheheqesi i partise se shtetit Enver Hoxha, Mehmet Shehu, Beqir Balluku kalojne ne bulevard si ne ditet e clirimit. Pionieret varin ne qafe shallin e kuq. Gjenerali Muhamet Prodani i paraqet forcen M. Shehut. M. Shehu dhe G. Nushi pershendeten me partizanet. Rrapo Dervishi, sekretar i Komitetit te Partise se qytetit hap mitingun festiv. Gogo Nushi anetar i Byrose Politike, u solli clirimtareve pershendetjet e qeverise. Partizanet e brigadave te ndryshme parakalojne. Mehmet Shehu pershendet popullin. Populli duartroket.

Redaktor: Muharrem Skenderi

Operator: Niko Theodhosi

Mbi festen e 20 vjetorit te clirimit te Tiranes.
Regjia: Endri Keko
Skenari: –
Muzika: Donika Muci, formulim
Producent: Kinostudio “Shqiperia e re”
Viti: 1964
Kohëzgjatja: 8 min.

Info. simbas AQSHF

_____________________
Kinematografia Shqiptare 2013-2021

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here